Czy uwzględniając fakt, iż z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu nigdy nie była (...)

Czy uwzględniając fakt, iż z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu nigdy nie była i nadal nie jest prowadzona działalność gospodarcza ani też sprzedaż usług innym podmiotom, możliwe jest odliczenie naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup sprzętu w ramach projektu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2012 r. (data wpływu 7 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia w związku z realizacją projektu ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 sierpnia 2012 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia w związku z realizacją projektu.


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 8 sierpnia 2007 r. pomiędzy Wojewodą a Wnioskodawcą podpisana została umowa o dofinansowanie na realizację projektu pn. ?X? w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego 2004?2006, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt ten został zrealizowany i ostatecznie rozliczony w dniu 15 września 2008 r. Projekt miał charakter inwestycyjny i głównym jego celem była poprawa infrastruktury edukacyjnej przez doposażenie istniejących laboratoriów dydaktycznych oraz stworzenie nowych, umożliwiających znaczące podniesienie jakości prowadzonych zajęć na Wydziale Elektrycznym. W ramach projektu utworzono cztery modelowe, zawansowane technologicznie i w najwyższym stopniu spełniające oczekiwania środowiska naukowego oraz studentów laboratoria naukowo-dydaktyczne, tj.


  • Telewizyjne Studio Badań Podstawowych,
  • Laboratorium Inżynierii Dźwięku i Ambiofonii,
  • Laboratorium Inżynierii Multimedialnej,
  • Akcelerator Multimedialnych Obliczeń Komputerowych.


Laboratoria te zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt oraz oprogramowanie do celów montażu nieliniowego audio i wideo, postprodukcji dźwięku, tworzenia grafiki oraz animacji i wielu innych zastosowań.

Głównymi beneficjentami - użytkownikami powstałej infrastruktury w wyniku realizacji projektu są studenci, którzy dzięki zrealizowanemu projektowi mają zdecydowanie lepszy dostęp do zaawansowanych technologicznie urządzeń i aparatury oraz kadra naukowa, realizująca prace badawcze w ramach działalności statutowej z wyłączeniem odpłatnych prac zleconych. Projekt ani w okresie realizacji, ani w okresie trwałości nie był i nadal nie jest związany z działalnością opodatkowaną prowadzoną przez Jednostkę w zakresie najmu, dzierżawy, naukowo-badawczej i pomocniczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy uwzględniając fakt, iż z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu nigdy nie była i nadal nie jest prowadzona działalność gospodarcza ani też sprzedaż usług innym podmiotom, możliwe jest odliczenie naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup sprzętu w ramach projektu?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym ? Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup sprzętu w ramach projektu. Powstałe w ramach projektu laboratoria nie prowadzą opodatkowanej działalności w zakresie: najmu, dzierżawy, działalności pomocniczej i usług naukowo-badawczych na rzecz innych podmiotów, lecz działalność dydaktyczną oraz naukowo-badawczą, której rezultaty nie są kierowane do konkretnego odbiorcy lecz upowszechniane szerokiemu gronu zainteresowanych. W związku z powyższym, na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach zakupu sprzętu dotyczącego projektu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.a ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 8 sierpnia 2007 r. Wnioskodawca podpisał umowę o dofinansowanie na realizację projektu pn. ?X? w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego 2004?2006, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt ten został zrealizowany i ostatecznie rozliczony w dniu 15 września 2008 r. Projekt miał charakter inwestycyjny i głównym jego celem była poprawa infrastruktury edukacyjnej przez doposażenie istniejących laboratoriów dydaktycznych oraz stworzenie nowych, umożliwiających znaczące podniesienie jakości prowadzonych zajęć na Wydziale Elektrycznym. Efekty projektu nie były i nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro efekty projektu nie były i nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, to mając na uwadze art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji przedmiotowego projektu.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika