Nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem.

Nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2012 r. (data wpływu 30 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 14 marca 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z prowadzoną działalnością statutową - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 30 stycznia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 14 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z prowadzoną działalnością statutową.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Zarząd Dróg jest realizatorem projektów rozbudowy dróg wojewódzkich, objętych indykatywnym wykazem indywidualnych projektów kluczowych, ujętych w programie usprawnień powiązań komunikacyjnych w północnej i południowo-zachodniej części Województwa, rozwoju turystyki w obszarze (...), konkursowych i rezerwowych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jest jednostką budżetową finansowaną przez samorząd województwa, wykonującą zadania w zakresie planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, na podstawie ustawy o drogach publicznych. Przedmiotem działania jednostki jest wykonywanie obowiązków oraz zadań zarządcy dróg wojewódzkich. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu, ale tylko w wybranych obszarach np. dzierżawa, lub wynajem nieruchomości, refakturowanie poniesionych kosztów (energia elektryczna, woda, ogrzewanie, telefony), sprzedaż składników majątku (złomu pozyskanego z likwidacji mienia, drewna pozyskanego z wycinki drzew w pasie drogowym, zużytych tonerów). Natomiast w stosunku do działalności statutowej nie prowadzi sprzedaży opodatkowanej. W związku z rozbudową dróg wojewódzkich będą ponoszone wydatki na: sporządzenie dokumentacji technicznej, inżyniera kontraktu, roboty budowlane, odszkodowania za zajęcie gruntów z mocy prawa (wykup gruntów udokumentowany fakturami VAT), opłaty za przyłącza energetyczne, audyty bezpieczeństwa ruchu drogowego i finansowy, inwentaryzację drzew, podział gruntów, wypis z ewidencji gruntów, ekspertyzy środowiskowe, promocję projektu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Zarząd Dróg ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do ww. działalności statutowej, jeśli nie prowadzi sprzedaży opodatkowanej w odniesieniu do tej działalności, w tym w ramach realizowanych projektów rozbudowy dróg wojewódzkich w ramach RPOWiM na lata 2007-2013.


Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego się na treść art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, jako samorządowa jednostka budżetowa, wykonująca zgodnie ze statutem zadania w zakresie planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego, gdyż zakup towarów i usług do celów statutowych nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika