Od jakiej daty należy liczyć pięcioletni okres o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.f.:- (...)

Od jakiej daty należy liczyć pięcioletni okres o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.f.:
- moment nabycia prawa użytkowania wieczystego,
- moment przekształcenia w prawo własności ?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 18.05.2007r. (data wpływu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko Państwa przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 18.05.2007r. wpłynął Państwa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Porady prawne

W 1995r. na podstawie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego Rep A Nr...... nabyli Państwo ?udział w nieruchomości stanowiącej prawo wieczystego użytkowania wraz z własnością budynków i budowli.? Zgodnie z informacjami podanymi we wniosku na podstawie aktu administracyjnego w 2002r. nastąpiło przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. W bieżącym roku postanowili Państwo sprzedać swój udział.

Wątpliwość Państwa budzi problem związany z ?określeniem daty od jakiej należy liczyć 5-letni okres, w którym odpłatne zbycie przedmiotowego udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodów, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?.

Państwa zdaniem 5-letni termin należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte prawo użytkowania wieczystego, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym prawo to zostało przekształcone w prawo własności.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuję Państwa o zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego w następujący sposób:

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr. 217 z 2006r., poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz 176 z późn. zm), nabytych do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie:,
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie występuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Za datę nabycia nieruchomości, od której upływa 5-letni termin określony w powołanym przepisie, nie można uznać momentu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie aktu administracyjnego, jakim jest decyzja administracyjna. Jest to bowiem tylko zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Nabycie prawa do nieruchomości następuje w chwili zawarcia umowy o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania.

W związku z powyższym, sprzedaż nieruchomości (udziału) nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cyt. wyżej ustawy, jeżeli minął okres 5-letni liczony, w sposób wskazany w powołanym artykule tj. od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte prawo użytkowania wieczystego, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym prawo to zostało przekształcone w prawo własności w rozumieniu ustawy z dnia 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. z 1997r. Nr 123, poz. 781 ze zm.).

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawców i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy skarbowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie złożenie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika