Czy od należności wypłaconych przez spółkę z o.o. na podstawie ustnej umowy o świadczenie usług (...)

Czy od należności wypłaconych przez spółkę z o.o. na podstawie ustnej umowy o świadczenie usług obywatelowi włoskiemu (pełniącemu funkcję wiceprezesa zarządu spółki) należy pobrać podatek dochodowy ?

W wyniku weryfikacji pisma Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie Nr PB/415-42/04, z dnia 30.11.2004 r. stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oraz w wykonaniu dyspozycji zawartej w art. 14b § 2 wymienionej powyżej ustawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, stwierdza, co następuje:

Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania kwoty prowizji należnej obywatelowi włoskiemu w oparciu o postanowienia ustnej umowy o świadczenie usług, które to usługi wykonywane są przez ww. na terenie Włoch w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przy czym jednocześnie usługobiorca pełni funkcję Vice - Prezesa Zarządu usługodawcy i nie pobiera z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Porady prawne

Jak wynika z materiałów zebranych w sprawie usługi świadczone przez obywatela włoskiego Spółce, polegają na czuwaniu nad prawidłową realizacją kontraktów, pośrednictwie w sprzedaży na terenie Włoch, kontroli odbioru towaru, przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość dokumentacji i terminowość zapłaty za towar. Tut. organ stoi na stanowisku, że wykonywanie ww. czynności wiąże się z pełnieniem funkcji zarządzania Spółką, a zatem zapłata za ich świadczenie nie stanowi dla usługodawcy, tj. Vice - Prezesa Spółki przychodu z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej lecz wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Treść art. 16 umowy z dnia 21 czerwca 1985 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania (Dz. U. z 1989 r. Nr 62, poz. 374) wskazuje, że należności z tytułu członkostwa w zarządzie spółki, mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Reasumując, ze względu na charakter czynności wykonywanych przez Vice -Prezesa Spółki na terenie Włoch czynności te należy uznać za pełnione w ramach wykonywania funkcji zarządzania Spółką a należności wypłacone z tego tytułu winny zostać opodatkowane w Polsce, stosownie do art. 29 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek pobierany jest w formie ryczałtu, w wysokości 20% przychodu i stosownie do przepisu art. 42 ust. 1 tejże ustawy winien być przez płatnika przekazany do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany, na rachunek właściwego wg siedziby płatnika urzędu skarbowego.

Ponadto, stosownie do przepisu art. 42 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy płatnik winien w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawie opodatkowania osób zagranicznych imienną informację o wysokości przychodów, sporządzoną wg ustalonego wzoru (IFT - l / IFT - 1R)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika