Czy od posiadanych faktur, które mieszczą się w katalogu odliczeń mieszkaniowych, a nie odliczonych (...)

Czy od posiadanych faktur, które mieszczą się w katalogu odliczeń mieszkaniowych, a nie odliczonych w zeznaniach podatkowych można zastosować odliczenie w wysokości 68,18% ?

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 07.03.2006r (wpływ do US 13.03.2006r) w sprawie stosowania przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznych niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym a dotyczącego prawidłowego zastosowania zwrotu podatku VAT.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz.U .Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie ? art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa.

Porady prawne

Pismem z dnia 13.03.2006r zwróciliście się Państwo z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w latach 2003-2005 przeprowadzaliście Państwo remont i modernizację budynku mieszkalnego, a poniesione wydatki odliczaliście w zeznaniach podatkowych za te lata jako ? ulga remontowo- modernizacyjna?. Poniesione wydatki znacznie przewyższyły obowiązujący limit odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych i nie wszystkie zostały odliczone w ramach ulg. W związku z powyższym pytanie brzmi: czy od posiadanych faktur , które mieszczą się w katalogu odliczeń mieszkaniowych a nie odliczonych w zeznaniach podatkowych można zastosować odliczenie w wysokości 68,18%.

Analizując powyższą sprawę należy stwierdzić:

W myśl przepisu art. 3 ustawy z dnia 29.08.2005r o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177 poz. 1468), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004r były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004r są opodatkowane podatkiem VAT. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Kwoty zwrotu podatku VAT zostały natomiast określone w ust. 5 i 6 art. 3 w myśl których wskaźnik 55,23% stosuje się dla wydatków odliczanych w ramach ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast wskaźnik 68,18% dla wydatków nie odliczanych w postaci ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych.
A zatem należy stwierdzić, że stanowisko Państwa w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 OP.

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ? art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika