sygn: PD I-423/12/2003

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w nawiązaniu do pisma znak: PDI-423/8/2003 z dnia 08.04.2003 r.informuje, że stosownie do przepisu art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej Izba Skarbowa w Kielcach uzupełniła odpowiedź udzieloną Spółce przez tut. Urząd w przedmiocie zakwalifikowania poniesionych wydatków na wymianę posadzki do kosztów remontu.

W związku z powyższym tut. Urząd dodatkowo wyjaśnia:

Z przepisów ustawy Prawo budowlane remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, natomiast ulepszenie czyteż modernizacja to trwałe unowocześnienie środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczna, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych, wyrażające się w poprawie standardu użytkowego lub technicznego lub obniżce kosztów eksploatacji. Mając na uwadze, powyższe i treść pisma Jednostki nie można jednoznacznie stwierdzić, iż wymiana posadzki (będącej w stanie dobrym) to remont. Przeprowadzane przez Spółkę prace mogą bowiem mieć charakter prac adaptacyjnych, przystosowujących pomieszczenie dla potrzeb prowadzenia hurtowni wędlin.

Porady prawne

Należy stwierdzić, że przed zakwalifikowaniem określonych wydatków do inwestycji lub remontów należy każdorazowo w stosunku do konkretnego środka trwałego szczegółowo przeanalizować zakres rzeczowy wykonywanych robót porównując je do stanu istniejącego na podstawie dokumentacji technicznej.

W takich przypadkach dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie mają wiadomości specjalne czyli pomoc służb technicznych, a zatem najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla Spółki byłoby w tej sytuacji - w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego - powołanie biegłego i sporządzenie przez niego opinii.

W świetle powyższego dopiero taki dokument pozwoli organom podatkowym zająć stanowisko w kwestii prawidłowości zaliczenia przez Jednostkę poniesionych kosztów prac budowlanych do kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika