Czy sprzedaż mieszkania spowoduje konieczność ,,zwrotu' ulgi mieszkaniowej, z której skorzystała (...)

Czy sprzedaż mieszkania spowoduje konieczność ,,zwrotu' ulgi mieszkaniowej, z której skorzystała podatniczka w związku z zakupem tegoż mieszkania?

Wnioskiem z dnia 07.05.2007r. (data wpływu ? 08.05.2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 29.05.2007r., wystąpiła Pani do tut. organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Opisując stan faktyczny sprawy wyjaśnia Pani, iż w latach wcześniejszych korzystała z ,,dużej ulgi budowlanej? z tytułu wydatków na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej i nabycia na współwłasność (z synem) nowego lokalu mieszkalnego. Informuje Pani, iż umowę ze spółdzielnią podpisała w 2001r. i w tym roku wpłaciła pierwsza ratę ww. wkładu budowlanego, zaś akt notarialny przenoszący własność przedmiotowego mieszkania na Panią (i syna) został sporządzony w 2003r. Aktualnie zamierza Pani sprzedać to mieszkanie i w związku z tym wystąpiła wątpliwość, czy sprzedaż nie spowoduje utraty ulgi podatkowej. Pani zdaniem - wyrażonym w dodatkowym piśmie z dnia 29.05.2007r., nie powinna Pani zwracać ulgi ,, gdyż minęło już 5 lat od momentu wykupu?.

Porady prawne

Ustosunkowując się do Pani wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, co następuje:

Zagadnienie dotyczące zwrotu uprzednio odliczonej ulgi mieszkaniowej zostało unormowane w art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z treścią tego przepisu (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 i 2, a następnie:
1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo ? kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Na podstawie postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134, poz. 1509), rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002r.

Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego, co oznacza, że wystąpienie innych okoliczności niż zakreślone w tym przepisie, nie dają podstawy do zwrotu ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym.

Mając zatem na względzie przytoczone wyżej przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że nie będzie Pani zobowiązana do zwrotu wcześniej wykorzystanej ulgi mieszkaniowej z tytułu nabycia lokalu mieszkalnego, będącego obecnie przedmiotem sprzedaży, bowiem sprzedaż nie jest zdarzeniem wymienionym w wyżej powołanym art. 27a ust. 13 ustawy.

Jednocześnie należy zauważyć, że w omawianej sprawie nie ma znaczenia okres, który upłynął od nabycia mieszkania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika