Czy otrzyma zaliczkę na poczet dostawy wyrobów podatnik prawidłowo zalicza do przychodów w dniu sprzedanych (...)

Czy otrzyma zaliczkę na poczet dostawy wyrobów podatnik prawidłowo zalicza do przychodów w dniu sprzedanych wyrobów, dokonując przeliczenia całej wartości sprzedanych wyrobów według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz .U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.02.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika w części dotyczącej prawidłowości zaliczenia do przychodów otrzymanej zaliczki na poczet dostawy wyrobów dokonując przeliczenia całej wartości sprzedanych wyrobów wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę we wniosku z dnia 27.02.2007 r. będący przedmiotem analizy organu podatkowego:

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji stolarki okiennej, drzwiowej i innych elementów stolarki budowlanej oraz na życzenie klientów świadczy usługi montażu w/w stolarki, do którego wykorzystuje materiały wytworzone przez część produkcyjną zakładu. Wyroby i usługi są sprzedawane miedzy innymi do krajów Unii Europejskiej. Gdy firma dokonuje sprzedaży wyrobów dla kontrahentów unijnych to w dniu wydania wyrobów przewoźnikowi wystawiana jest faktura VAT w walucie obcej (lub faktura VAT końcowa, gdy wcześniej była wystawiona faktura VAT zaliczkowa) wraz z niezbędnymi dowodami dla uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów , zgodnie z art. 42 ustawy o VAT. W przypadku klientów zamawiających dostawę wyrobów wraz z montażem faktura VAT także jest wystawiana w dniu wydania wyrobów przewoźnikowi. Montażu wyrobów dokonują pracownicy firmy, którzy niezwłocznie otrzymują polecenie wyjazdu służbowego do kraju unijnego na określony czas, w celu wykonania montażu sprzedanych wyrobów. Firma dokonuje również wewnątrzwspólnotowego nabycia materiałów z krajów unijnych.

Firma posiada w Polsce rachunek bankowy walutowy, na który wpływają zaliczki na poczet dostaw oraz należności z tytułu sprzedanych wyrobów. Ze zgromadzonych środków walutowych są regulowane ewentualne zobowiązania z tytułu zakupionych towarów i usług za granicą, a w miarę potrzeby zasilany jest także rachunek bankowy złotówkowy. Z tego rachunku właściciel pobiera walutę na wypłatę zaliczki pracownikom wyjeżdżającym w delegacje zagraniczne. Pobrane środki dewizowe są ewidencjonowane na koncie księgowym 'kasa walutowa'. 'Kasą walutową' w rozumieniu jak wyżej jest posiadanie środków przez właściciela.

Po zakończeniu delegacji służbowej z 'kasy walutowej' jest regulowane ostateczne rozliczenie delegacji po przedłożeniu przez pracowników rozliczenia kosztów podróży służbowych.

Pytanie podatnika:
Podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy w powyżej opisanym stanie faktycznym otrzymaną zaliczkę na poczet dostawy wyrobów prawidłowo zalicza do przychodów, w dniu wydania wyrobów, dokonując przeliczenia całej wartości sprzedanych wyrobów wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu?

Stanowisko Podatnika:
Podatniczka uważa, że przychody należne w walutach obcych należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Ocena prawna stanowiska pytającego, dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:

W tak przedstawionej sytuacji należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zachodzą przesłanki wynikające z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tj. ' do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych'. Ze stanu faktycznego wynika, że w dniu wydania wyrobów przewoźnikowi wystawiana jest faktura VAT w walucie obcej lub faktura VAT końcowa, gdy wcześniej wystawiona była faktura VAT zaliczkowa. Należy jednak zwrócić uwagę, czy z postanowień umów zawartych z kontrahentami, znajdujących odzwierciedlenie w treści dokumentacji danej transakcji wynika, że dana wpłata stanowi zaliczkę (przedpłatę) na poczet konkretnej usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym. Jeśli tak, to wystawiona faktura zaliczkowa spowoduje jedynie określone skutki w zakresie podatku VAT, zaś zaliczki otrzymane na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych będą stanowiły przychód z działalności gospodarczej dopiero w momencie ostatecznej realizacji tych dostaw lub usług, nie później niż w dniu wystawienia faktury końcowej albo uregulowania należności. Generalnie, pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie są zaliczane do przychodów bilansowych i podatkowych. Otrzymana zaliczka jest zatem zdarzeniem gospodarczym, które nie rodzi przychodu.

Firma stosuje zasady rozliczeń rozrachunków w walutach obcych i ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów podatkowych.
Stosownie do postanowień art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w zapytaniu oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu uprzejmie informuje, że przedstawione przez Panią stanowisko uznaje w części dotyczącej prawidłowości zaliczenia do przychodów otrzymanej zaliczki na poczet dostawy wyrobów dokonując przeliczenia całej wartości sprzedanych wyrobów wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu za prawidłowe.

Niniejsze postanowienie, zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało dla Pani ..., w jej indywidualnej sprawie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji,w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia wniosku nie toczyły się wobec wnioskodawcy: kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika