sygn: PDII-423/4/03

W związku z pismem z dnia 20.02.2003 r., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Urząd Skarbowy w Ostrowcu Św. udziela poniżej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie połączenia się spółki jawnej (jako przejmowanej) oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (jako spółki przejmującej).

Zgodnie z art. 493 § 2 połączenie spółek następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). W przypadku Waszej Spółki datą dokonania rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym jest 07.01.2003 r.

Porady prawne

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek - art. 93 § 1 pkt ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) - za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jak wynika z powyższego, dniem ustalenia wartości majątku spółki jawnej, wnoszonego do spółki kapitałowej w zamian za udziały jest dzień przejęcia tj. 07.01.2003 r.

Na podstawie art. 44b ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. - Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694) ? rozliczenie połączenia metodą nabycia polega na sumowaniu poszczególnych pozycji aktywów i pasywów spółki przejmującej, według ich wartości księgowej, z odpowiednimi pozycjami aktywów i pasywów spółki przejętej, według ich wartości godziwej ustalonej na dzień ich połączenia. Dalsze artykuły rozdziału 4a tej ustawy stanowi o łączeniu się spółek.

W przypadku różnicy w ujęciu wartości firmy w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości i ustaw podatkowych, należy stwierdzić, że brak powiązań między ustawami wyklucza możliwość rozliczenia takich różnic na gruncie podatkowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika