Czy dieta-wynagrodzenie otrzymywane przez członków zespołów artystycznych działających przy jednostce (...)

Czy dieta-wynagrodzenie otrzymywane przez członków zespołów artystycznych działających przy jednostce organizacyjnej gminy korzystają ze zwolnienia od podatku w oparciu o art 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., wolne od podatku dochodowego są diety oraz inne kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich ? do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.

W orzecznictwie i doktrynie przyjęto, że o pełnieniu obowiązku obywatelskiego można mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel, zgodnie z zasadami demokratyzmu instytucji publicznych. Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy do czynienia wówczas, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności w pracy samorządu terytorialnego lub zawodowego) jako reprezentant pewnej społeczności, biorąc udział w rozwiązywaniu problemów tej społeczności w jej interesie, przy czym tego rodzaju funkcje należy odróżnić od usług świadczonych w celach zarobkowych. Tak rozumiane obowiązki społeczne i obywatelskie można pełnić nie tylko na podstawie wyboru lecz także w wyniku powołania przez właściwy organ. Mając powyższe na uwadze, członków zespołów artystycznych nie można uznać za osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie.

Porady prawne

W myśl przepisu art. 13 pkt 2 cyt. wyżej ustawy, przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust. 1 pkt 2. Zatem przychody otrzymywane przez członków zespołów artystycznych mieszczą się w kategorii przychodów określonych w art.13 pkt 2 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 41 tej ustawy. Natomiast rodzaj sporządzanych dokumentów został określony w art. 42 ust. 1 ww.ustawy. Nie ma zatem do nich zastosowania zwolnienie określone w art. 21 ust.1 pkt 17 cyt. wyżej ustawy podatkowej.

Jednak w myśl art. 21 ust. 1 pkt 16 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:a) podróży pracownika, b) podróży osoby nie będącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust.13. Ww. przepis art.21 ust. 13 stanowi, że przepisy ust.1 pkt 16 lit. b) stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione: 1) w celu osiągnięcia przychodów lub 2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub 3) przez organy(urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub 4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5,w związku z wykonywaniem tych funkcji.

Jeżeli więc osoby nie będące pracownikami realizują cele określone w przytoczonym przepisie w zdaniu poprzednim, to wypłacane im należności z tytułu podróży naliczone zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie ww.art.21 ust. 1 pkt 16 lit.b) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika