Czy Spółka która zawiera umowy z barami i restauracjami na przyrządzanie posiłków profilaktycznych (...)

Czy Spółka która zawiera umowy z barami i restauracjami na przyrządzanie posiłków profilaktycznych dla swoich pracowników ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dot. zakupu posiłków profilaktycznych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 29.06.2007 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Podatnik zawiera umowy z barami gastronomicznymi lub restauracjami na przyrządzanie posiłków profilaktycznych dla swoich pracowników i za ich przyrządzanie otrzymuje faktury VAT z nazwą, usługi' posiłki profilaktyczne o symbolu PKWiU 55.5 opodatkowane według stawki 7%. Wnioskodawca zobligowany jest do tych świadczeń na podstawie przepisów kodeksu pracy i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów oraz własnego Układu Zbiorowego. Zapytanie Spółki związane jest z prawem od odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu posiłków profilaktycznych.

W ocenie Spółki przy nabyciu tych usług przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Posiłki profilaktyczne są bowiem sklasyfikowane pod innym symbolem PKWiU niż usługi gastronomiczne, od których, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535, ze zm.), zwanej dalej ustawą o PTU podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich nabycia.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje; Jeżeli, jak wynika z treści pisma, Podatnik dysponuje informacją, że nabywane przez Niego posiłki profilaktyczne posiadają zaklasyfikowane wg PKWiU 55.52.13 wówczas zakaz odliczania podatku zawarty w ort. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o PTU nie dotyczy omawianego przypadku. W przepisie tym wskazano na brak prawa obniżenia podatku należnego o naliczony od nabywanych usług gastronomicznych z wyjątkiem przypadku, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne lub drugie, oraz nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Usługi gastronomiczne zostały zaklasyfikowane wg PKWiU: pod symbolem 55.3 a więc odmiennie od usług, będących przedmiotem nabycia przez Spółkę. Wydatek na zakup usług dostarczania posiłków profilaktycznych należy zaliczyć do wydatku związanego pośrednio z przedmiotem działalności Spółki. Jeżeli Spółka wykonuje czynności wyłącznie podlegające opodatkowaniu, wówczas przysługuje jej prawo odliczenia podatku naliczonego zawartego w otrzymanych fakturach na zakup w.w usług na podstawie art. 86 ust 1 ustawy o PTU.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika