Moment wykazania sprzedaży zwolnionej w deklaracji VAT -7?

Moment wykazania sprzedaży zwolnionej w deklaracji VAT -7?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław ? Śródmieście stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu wykazania sprzedaży zwolnionej w deklaracji VAT -7 jest nieprawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 21 września 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław ? Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Do wniosku dołączono, jako związane ze sprawą, kserokopie różnych dokumentów, które nie stały się przedmiotem oceny.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatnik VAT-czynny, którego przedmiotem działalności jest m. in. kupno i sprzedaż nieruchomości, zbył użytkowanie wieczyste gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie używanym budynkiem gospodarczym. Ponieważ wskazano, że przedmiotowy budynek ma cechy towaru używanego, w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, a Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z jego zakupem i nie zostały poczynione żadne nakłady inwestycyjne, to w odniesieniu do transakcji sprzedaży zastosowano zwolnienie od opodatkowania (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT i § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
Zgłoszona wątpliwość dotyczy momentu wykazania przedmiotowej dostawy w deklaracji VAT-7, w sytuacji gdy sprzedaż nieruchomości została dokonana aktem notarialnym z 5 lipca 2006 r., wydanie przedmiotu sprzedaży miało miejsce 10 lipca 2006 r., a zapłatę otrzymano 9 sierpnia 2006 r., w tym też dniu wystawiono fakturę VAT.
Podatnik wnosi o potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym zwolniona od podatku sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie używanym budynkiem gospodarczym podlega wykazaniu w deklaracji VAT-7 za sierpień 2006 r.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Podatnika należy uznać za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55, poz. 535 ze zm.) podatnicy <..> są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej <..>. Wartość sprzedaży zwolnionej od opodatkowania mieści się w grupie danych niezbędnych do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, winna więc być wykazana prowadzonej przez podatnika ewidencji. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytoriom kraju, zwolnione od podatku podlega wykazaniu w deklaracji VAT-7, w poz.

Porady prawne
20.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w celu ustalenia okresu rozliczeniowego, w którym należy wykazać w deklaracji VAT-7 zwolnioną od opodatkowania dostawę lub usługę, słusznym jest przyjęcie reguły opartej na momencie powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, jest w rozumieniu ustawy świadczeniem usług, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy, należy stwierdzić, iż zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na tym gruncie budynkiem, z czym mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie, stanowi w podatku od towarów i usług dwie odrębne czynności, tj. dostawę towaru w odniesieniu do budynku oraz świadczenie usług w odniesieniu do prawa użytkowania wieczystego. W związku z powyższym należy ustalić jakie regulacje określają moment powstania obowiązku podatkowego dla każdej z tych czynności i zastosować je w celu ustalenia momentu wykazania sprzedaży zwolnionej w deklaracji VAT-7.
Przede wszystkim należy pamiętać, że dostawie budynków i lokali został przyporządkowany szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, uregulowany w art. 19 ust. 10 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia licząc od dnia wydania. Zatem, wracając do sytuacji opisanej we wniosku, skoro zapłatę otrzymano przed upływem 30 dni od dnia wydania budynku, to obowiązek wykazania sprzedaży zwolnionej z tego tytułu należałoby ustalić w oparciu o datę zapłaty. Oznacza to, że okresem rozliczeniowym właściwym do wykazania zwolnionej od opodatkowania dostawy budynku jest sierpień 2006 r.
Natomiast do zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, będącego w rozumieniu ustawy o VAT usługą, w braku szczególnych regulacji, zastosowanie będzie miała zasada dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego, wyrażona w art. 19 ust. 1 ? 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tą regułą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, natomiast jeżeli czynność powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Skoro przeniesienie prawa do wieczystego użytkowania miało miejsce 5 lipca 2006 r. (data aktu notarialnego), a czynność winna zostać udokumentowana fakturą VAT, to obowiązek podatkowy z tego tytułu powstałby z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, czyli 12 lipca 2006 r. Oznacza to, że zwolnioną od opodatkowania czynność przeniesienia prawa do użytkowania wieczystego gruntu Podatnik winien wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2006 r.
Wprawdzie kwestia wystawienia faktury VAT nie była przedmiotem zapytania, jednakże informacyjnie podaje się, że:
§ 9 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 z 2005 r. poz. 798 ze zm.), głosi iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży winna zawierać co najmniej nazwę towaru lub usługi.
§ 13 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika