Rozliczenie podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług lombardowych .

Rozliczenie podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług lombardowych .

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ).

Pismem z dnia 4 maja 2004 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Podatnik świadczy usługi lombardowe, udzielając pożyczek gotówkowych pod zastaw majątku ruchomego i nieruchomego. W przypadku gdy usługobiorca nie wywiązuje się z umowy, tj. nie spłaca zaciągniętej pożyczki, przedmiot zastawu przechodzi na własność usługodawcy. Podatnik w celu odzyskania udzielonej pożyczki oraz uzyskania dochodu z prowadzonej działalności sprzedaje towary, które przeszły na Jego własność. Usługobiorcami Spółki są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości rozliczania podatku od towarów i usług od dokonywanej sprzedaży na zasadach określonych w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą.

Podatnik stoi na stanowisku, iż może rozliczać się na zasadach określonych w ww. art. 120 ust. 4 ustawy.Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W związku z powyższym, w przypadku sprzedaży towarów przez podatnika wystąpi przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel, a więc czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Ponadto na podstawie art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Zgodnie z powyższym przepisem w przypadku sprzedaży towarów przez podatnika podstawą opodatkowania będzie cała należność od nabywcy pomniejszona o kwotę podatku.

Jednakże w Dziale XII, rozdziale 4, art. 120 ustawodawca przewidział możliwość szczególnej procedury w zakresie dostawy m.in. towarów używanych.Zgodnie z art.120 ust. 1 pkt 4 ustawy na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż wymienione w pkt 1 - 3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne ( PCN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112 ), ( PKWiU 27.

41.10 - 30, ex 27.41.10 - 50 , ex 27.41.20 - 30 , ex 27.41.20 - 50, ex 27.41.20 - 70.00 , 27.41.30 - 30, 27.41.30 - 50 , 27.41.61 - 00, 27.41.62 - 00 , 36.22.11-30.00 , 36.22.11- 50.00 i 36.22.12 - 30.00 ). Natomiast zgodnie z ust. 4 art. 120 ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie m.in. towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Jednakże zgodnie z art. 120 ust. 10 ustawy przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15; podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113; podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Reasumując powyższe wywody w przedstawionym stanie faktycznym podatnik będzie miał prawo do rozliczania podatku od towarów i usług na zasadzie określonej w art. 120 ust. 4 tj. podstawą opodatkowania będzie marża uzyskana ze sprzedaży, bowiem przedmiotem dostawy będą towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, nabytych wcześniej od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, niebędących podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy. Należy jednak podkreślić, iż zgodnie z art. 120 ust. 21 ustawy powyższe zasady rozliczeń nie mogą mieć zastosowania do nowych środków transportu będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 10 ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o nowych środkach transportu - rozumie się przez to przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy lądowe wymienione w poz. 1 - 4, 9, 10 i 15 - 20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta, pojazdy wodne wymienione w poz. 5 -8 załącznika nr 1 do ustawy, o długości większej niż 7,5 metra, jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem statków morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu wodnego uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta, statki powietrzne wymienione w poz. 11 - 14 załącznika nr 1 do ustawy, o maksymalnej masie startowej większej niż 1.550 kilogramów, jeżeli były używane nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem statków powietrznych, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 6; za moment dopuszczenia do użytku statku powietrznego uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż na podstawie art.174 ustawy powyższe zasady rozliczenia mogą mieć zastosowanie jedynie do dostawy towarów nabytych uprzednio przez podatnika po dniu 30 kwietnia 2004r., bowiem powołany przepis stanowi, iż w przypadkach, o których mowa w art. 120, procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników, o których mowa w art. 120 ust. 4, po dniu 30 kwietnia 2004 r.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika