Podatnik w miesiącu październiku 2001 roku rozpoczął oszczędzanie w kasie mieszkaniowej na podstawie (...)

Podatnik w miesiącu październiku 2001 roku rozpoczął oszczędzanie w kasie mieszkaniowej na podstawie zawartej z bankiem stosownej umowy, o dokonywaniu przez okres trzech lat miesięcznych wpłat na rachunek. Trzyletni okres oszczędzania kończy się w miesiącu wrześniu 2004 roku. Za lata 2001 - 2003 korzystał z odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wpłat do kasy mieszkaniowej w granicach obowiązującego limitu.Obecnie zamierza podnieść wysokość comiesięcznych wpłat do kasy mieszkaniowej, zawierając w tej sprawie stosowny aneks do umowy, która przewiduje możliwość zmiany wysokości wpłacanych oszczędności. Czy w roku 2004 będzie służyć prawo do odliczenia od podatku 30% środków faktycznie wpłaconych oszczędności do kasy mieszkaniowej - po podwyższeniu wysokości miesięcznych wpłat na podstawie zawartego aneksu do pierwotnej umowy o oszczędzanie - w ramach dopuszczalnego ustawą limitu odliczeń z tego tytułu, czy też prawo do odliczeń służy w wysokości wynikającej z umowy zawartej w 2001 roku ?

Zgodnie z art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134 poz.1509 ze zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed 1 stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku, do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 roku terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Porady prawne

Zawarcie aneksu wprowadzającego zmianę warunków systematycznego oszczędzania w zakresie wysokości rat wnoszonych do kasy mieszkaniowej, nie pozbawia podatnika prawa do zmniejszenia podatku na podstawie wyżej powołanego przepisu, w sytuacji gdy prawo do odliczeń podatnik nabył przed dniem 1 stycznia 2002 roku, a następnie kontynuuje gromadzenie oszczędności na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Przy czym odliczeniu podlegają wyłącznie wpłaty dokonane do upływu terminu systematycznego oszczędzania wynikającego z postanowień umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2001 roku.

Wobec powyższego, jeżeli umowa o kredyt kontraktowy, dopuszcza możliwość wnoszenia przez Pana wpłat incydentalnych, które wraz z innymi środkami (oszczędnościami) gromadzone są na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym, i jeżeli spełnia Pan wszystkie pozostałe warunki określone przez ustawodawcę w zakresie tego odliczenia , to służy Panu prawo do zastosowania zmniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wniesienia tych wpłat, stosownie do postanowień art.4 ust.3 wymienionej na wstępie ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika