Czy kontynuując oszczędności w kasie mieszkaniowej do grudnia 2006r. (tj. do terminu deklarowanego (...)

Czy kontynuując oszczędności w kasie mieszkaniowej do grudnia 2006r. (tj. do terminu deklarowanego przy podpisaniu umowy z bankiem przed 1 stycznia 2002) bedziemy mogli z mężem dokonać odliczenia od podatku 30% gromadzonej kwoty na wyodrębnionym rachunku kasy mieszkaniowej w roku 2005 oraz w roku 2006?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25.02.2005r, uzupełnionego w dniu 22.03.2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego możliwości odliczenia z podatków za lata 2005 - 2006 wydatków gromadzonych na wyodrębnionym rachunku kasy mieszkaniowej w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego oraz wyrażonego stanowiska w sprawie:


- Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście

Porady prawne


postanawia


uznać przedstawione stanowisko za zgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie wydania niniejszego postanowienia..


UZASADNIENIE


W dniu 25.02.2005r. do tut. organu wpłynął wniosek o dokonanie interpretacji w sprawie możliwości odliczenia z podatków za lata 2005 - 2006 wydatków gromadzonych na wyodrębnionym rachunku kasy mieszkaniowej.
Wniosek został uzupełniony o własne stanowisko w sprawie w dniu 22.03.2005r i dodatkowy dokument tj umowę o kredyt kontraktowy.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że wraz z mężem w dniu 19 grudnia 2001r. na okres pięciu lat / t.j. do 30 listopada 2006r/ podpisaliście umowę kontraktową z Kasą Mieszkaniową banku . Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2001r Nr 134 poz.1509 /podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r.,do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r.terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. Gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej wiąże się z ich przeznaczeniem po upływie okresu umownego na własne cele mieszkaniowe. W myśl art. 8 ust.1 ustawy z dnia 26 pażdziernika 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. Nr 133, poz.654 ze zm. celami tymi są;
1/ nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2/ uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3/ remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4/ spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3, 5/ nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny posiadacza rachunku.

Przeznaczając wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej na powyższe cele, podatnik nie utraci prawa do wykorzystanej wcześniej ulgi i nie wystąpi obowiązek odliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku wcześniej dokonanych odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej. Przy rozliczeniu się z kwoty dokonanych odliczeń z tytułu gromadzonych oszczędności w kasie mieszkaniowej mogą być uwzględnione wydatki poniesione po wycofaniu oszczędności z kasy mieszkaniowej( po upływie okresu oznaczonego w umowie) na spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na wymienione cele, w tym również kredytu udzielonego na zakup lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym. Wydatkowanie wycofanej kwoty zgromadzonych oszczędności w kasie mieszkaniowej na powyższe cele, powinno nastąpić do końca roku podatkowego, w którym zostały te oszczędności wycofane.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Pana stan faktyczny, tut. Organ postanowił jak w sentencji. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika