Podatnik pyta czy należy zaliczyć do przychodów z tytułu najmu opłaty eksploatacyjne i administracyjne (...)

Podatnik pyta czy należy zaliczyć do przychodów z tytułu najmu opłaty eksploatacyjne i administracyjne (woda zimna i ciepła, ścieki, elektryczność) ponoszone przez najemcę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r.Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 17.01.2007r. uzupełnionym w dniu 07.02.2007r. jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 17.01.2007r. wpłynął do tut. Urzędu Pani wniosek (uzupełniony pismem z dnia 07.02.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że wynajmuje Pani mieszkanie i wybrała Pani ? jako formę opodatkowania przychodów z tego źródła - zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z zawartą umową otrzymuje Pani czynsz dzierżawny, a najemca dodatkowo pokrywa koszty: wywozu ścieków, zużytej wody zimnej i ciepłej, energii elektrycznej zgodnie ze stanem liczników i faktur. W celu zapewnienia terminowości opłat za w/w media, opłaty wnosi Pani sama, a najemca zobowiązany jest do zwrotu poniesionych kosztów.

W złożonym wniosku wnosi Pani o wyjaśnienie, czy należy zaliczyć do przychodów z tytułu najmu opłaty eksploatacyjne i administracyjne (woda zimna i ciepła, ścieki, elektryczność) ponoszone przez najemcę. Zdaniem Pani w/w opłaty ponoszone przez najemcę nie są składnikiem przychodu i nie nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr. 144, poz. 930 z póżn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje sie art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Podstawą ustalenia wysokości przychodu z najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art.6 ust. 1a ustawy, czyli czynsz ten musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemce wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu ( przykładowo opłaty za wodę, ścieki, energię), jeżeli z umowy wynika,że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu ?świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń?, o których mowa w art. 6 ust. 1a w/w ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty za zużytą energię, wodę, ścieki ) związane z przedmiotem najmu.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bemowo postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika