Dyrektor (...) w (...) zwraca się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów (...)

Dyrektor (...) w (...) zwraca się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Zatrudniamy obywateli Ukrainy na umowę o pracę jako nauczycieli języka angielskiego. Pani (...) NIP (...) i Pan (...) NIP (...) mają pozwolenie na pracę, na czas zatrudnienia tymczasowo są zameldowani w (...). Dotychczasowy przebieg zatrudnienia tych obywateli: od 01.09.2001 r. do 27.11.2001 r. od 28.11.2001 r. do 31.08.2002 r. od 06.09.2002 r. do 31.08.2003 r. od 01.09.2003 r. do 31.08.2004 r. Nauczyciele są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu. Moim zdaniem wynagrodzenie tych pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, i co miesiąc jest potrącana zaliczka na podatek, odprowadzana do Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim. Proszę o wyjaśnienie, czy zakład pracy powinien potrącać zaliczkę na podatek dochodowy.

W odpowiedzi na pismo z dnia 03.06.2004r. (...) w (...) w sprawie udzielenia wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie ?Czy zakład pracy od osób zagranicznych zatrudnianych na umowę o pracę winien pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) uprzejmie wyjaśnia:

W myśl art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), zwanej dalej ?Ustawą?, osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Porady prawne

Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art.4a cytowanej ?Ustawy?)

Art. 22 Konwencji z dnia 12 stycznia 1993r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1994r. Nr 63, poz. 269 i 270), zwanej dalej ?Konwencją? - stanowi, iż osoba fizyczna, która przebywa czasowo w Umawiającym się Państwie w celu nauczania lub prowadzenia prac badawczych na uniwersytecie, szkole pomaturalnej bądź innej placówce oświatowej, a która ma lub bezpośrednio przed wyjazdem miała stałe miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie, będzie zwolniona od opodatkowania w pierwszym wymienionym Umawiającym się Państwie z tytułu wynagrodzenia za nauczanie lub prowadzenie prac badawczych, jeżeli okres pobytu tej osoby nie przekracza dwu lat, licząc od dnia jej pierwszego przyjazdu w tym celu. Powyższy przepis dotyczy osób, które przebywają w Polsce w celu prowadzenia na wyższych uczelniach, szkołach pomaturalnych lub innych uznanych placówkach naukowych wykładów lub prac badawczych. Nie ma on natomiast zastosowania do osób zatrudnionych w szkole w charakterze nauczycieli języka obcego, w tym przypadku języka angielskiego.

W stosunku do nauczycieli zatrudnianych w szkołach podstawowych lub ponadpodstawowych, zasadny jest artykuł 15 ?Konwencji?, a mianowicie płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Jak wynika z treści zapytania (...) w (...) w okresie od 01.09.2001r. do 31.08.2004r. zatrudnia na podstawie umowy o pracę obywateli Ukrainy w charakterze nauczycieli języka angielskiego.

W świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, uzyskane przez nauczycieli dochody powinny być opodatkowane jako przychód ze stosunku pracy na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a szkoła jako płatnik w myśl art. 31 ww. ?Ustawy? obowiązana jest do naliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonanych wypłat z powyższych tytułów.

Zatem postępowanie (...) w (...), jako płatnika jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika