Firma jest prowadzona na imię obojga małżonków. W związku z uzyskaniem przez firmę przychodów (...)

Firma jest prowadzona na imię obojga małżonków. W związku z uzyskaniem przez firmę przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych przekraczających równowartość w walucie polskiej 800.000 Euro miały zastosowanie przepisy o rachunkowości. Z dniem 01.01.2005 r. żona chciałaby odstąpić od działalności prowadzonej na imię obojga małżonków.
Wobec powyższego, czy mąż w związku z kontunuacją działalności gospodarczej będzie mógł ewidencjonować zaistniałe zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ?

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 27 grudnia 2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przy przyjęciu, iż podane w piśmie, dane są zgodne ze stanem faktycznym i nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym informuje, iż zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są zobowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej ?księgą?, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a ? 22o.

Porady prawne

W myśl art. 24a ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości.

Zgodnie z art. 24a ust. 6 wyżej cytowanej ustawy podatkowej wyrażone w EURO wielkości, o których mowa w ust. 4 i 5, przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy. Kwota ta stanowi 800.000 EURO.

W przypadku zmiany działalności, z działalności prowadzonej przez małżonków na imię ich obojga, na działalność wykonywaną samodzielnie przez jednego z nich, następuje likwidacja wspólnego przedsięwzięcia małżonków, która dla celów podatku dochodowego nie spowoduje likwidacji działalności jako źródła przychodów, bowiem działalność ta będzie nadal prowadzona, tyle tylko, że przez jednego z małżonków.

W świetle powyższego, w przypadku przekroczenia, z tytułu działalności prowadzonej na imię obojga małżonków, przychodów określonych w ustawie o rachunkowości, od 1 stycznia 2005r. winien Pan prowadzić księgi rachunkowe, a nie podatkową księgę przychodów i rozchodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika