Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług montażowych w zakresie budownictwa. Duży udział (...)

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług montażowych w zakresie budownictwa. Duży udział w tych robotach stanowi montaż i wymiana okien oraz montaż podłóg w budynkach mieszkalnych. Roboty te wykonywane są z wcześniej zakupionych przeze mnie materiałów (okna, pianka, klamki, kleje, zaprawy itp.). Proszę o wyjaśnienie czy wystawiając po 1 maja 2004 roku faktury VAT za ww. usługi mogę w całości opodatkować je wg. stawki 7% pomimo, że wykorzystałem do ich wykonania materiały opodatkowane wg. stawki 22%. Moim zdaniem tak.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w Pana piśmie niniejszym informuje, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych (klasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 45) związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Od 1 maja 2004 roku obniżona do 7% stawka nie dotyczy natomiast materiałów budowlanych, wymienionych poprzednio w załączniku Nr 5 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej ? art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 roku w tym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Zgodnie ze statystycznymi zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zależności zatem od tego kto: producent, firma usługowa świadcząca usługi budowlano-montażowe, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest wykonywana przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.

I tak roboty budowlano-montażowe wykonane przez:

  • Producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;
  • firmę usługową klasyfikowane są w dziale PKWiU 45;
  • sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52
.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika