W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z następującymi zapytaniami:1) Czy w przypadku opisanej (...)

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z następującymi zapytaniami:1) Czy w przypadku opisanej powyżej transakcji ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez Spółkę (B), a u dostawcy niemieckiego (A) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?2) Czy jeśli nie występuje nabycie wewnątrzwspólnotowe, ma miejsce sprzedaż wysyłkowa z terytorium Niemiec i czy podmiotem dokonującym sprzedaży jest dostawca z Niemiec (A) czy też Spółka (B), która musiałaby w tym celu zarejestrować się w Niemczech jako podatnik VAT?3) Czy w opisanej transakcji ma miejsce sprzedaż krajowa między podmiotem (B) i podmiotem (C)?4) Jak należy rozliczyć dla celów podatku VAT koszty transportu w przypadku wystawienia refaktury przez dostawcę (A) i w przypadku wystawienia faktury przez wynajętą firmę spedycyjną? Czy mamy do czynienia z importem usług czy z podniesieniem wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?5) Czy jeśli ostateczny odbiorca (C) jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, sprzedaż na jego rzecz powinna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej czy też korzysta ona ze zwolnienia przewidzianego w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych dla dostawy towarów w systemie wysyłkowym? Czy ma znaczenie, że w pierwszym sposobie organizacji sprzedaży paczki dla ostatecznych polskich odbiorców byłyby pakowane w Niemczech przez dostawcę (A) i poprzez pocztę niemiecką lub kurierem wysyłane indywidualnie do klientów w Polsce (C)? Przy wysyłaniu paczek pośrednio brałaby udział poczta niemiecka albo niemieckie firmy kurierskie.6) Gdyby paczki dla ostatecznych polskich odbiorców były:? pakowane w Niemczech przez dostawcę (A) i poprzez pocztę niemiecką lub kurierem wysłane indywidualnie do klientów w Polsce (C), lub? pakowane w Niemczech, a następnie zbiorczym transportem przywożone do Polski do określonej placówki Poczty Polskiej, która w ramach umowy ze Spółką zajmowałaby się rozsyłaniem przesyłek do ostatecznych odbiorców w kraju, ostateczny odbiorca towaru w Polsce w obu ww. przypadkach otrzymywałby wraz z paczką dokument sprzedaży wystawiony przez Spółkę w PLN i płaciłby go za pobraniem, a zapłata wpływałaby na rachunek bankowy Spółki w Polsce. Czy mamy tutaj do czynienia z dostawą wysyłkową dokonywaną za zaliczeniem pocztowym, dla której obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 ustawy, tj. w momencie otrzymania zapłaty?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej dostawy towarów w systemie wysyłkowym.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Odbiorcami towaru są głównie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. W chwili obecnej Spółka jest czynnym podatnikiem VAT UE i dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z Niemiec przy ich przywozie do magazynu w Polsce, a następnie krajowej sprzedaży towarów dla indywidualnych klientów.

Aby skrócić czas dostaw niektórych artykułów Spółka chciałaby wysyłać je polskim klientom bezpośrednio od dostawcy z Niemiec, z pominięciem dostawy towaru do magazynu Wnioskodawcy w Polsce. Firma niemiecka obciążałaby Spółkę fakturami za sprzedany towar. Ostateczny odbiorca towaru w Polsce otrzymywałby wraz z paczką dokument sprzedaży wystawiony przez Spółkę w PLN i płaciłby go za pobraniem. Zapłata wpływałaby na rachunek bankowy Spółki w Polsce. W transakcji brałyby udział trzy podmioty:

(A) ? dostawca towaru ? firma niemiecka,

(B) ? Spółka,

(C) ? ostateczny odbiorca w Polsce ? osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub firma.

Powyższa procedura może zostać zorganizowana na dwa sposoby:

1) paczki dla ostatecznych polskich odbiorców byłyby pakowane w Niemczech przez dostawcę (A) i poprzez pocztę niemiecką lub kurierem wysyłane indywidualnie do klientów w Polsce (C),

2) paczki nadal byłyby pakowane w Niemczech, a następnie zbiorczym transportem przewożone do Polski do określonej placówki Poczty Polskiej, która w ramach umowy ze Spółką zajmowałaby się rozsyłaniem przesyłek do ostatecznych odbiorców w kraju.

W obu przypadkach dostawca (A) obciążałby Spółkę (B) za towar, refaktura za transport wystawiona przez dostawcę (A) lub faktura od wynajętej firmy spedycyjnej obciążałaby Spółkę (B). Spółka (B) obciąża ostatecznego odbiorcę za zakupiony towar.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z następującymi zapytaniami:

1) Czy w przypadku opisanej powyżej transakcji ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez Spółkę (B), a u dostawcy niemieckiego (A) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

2) Czy jeśli nie występuje nabycie wewnątrzwspólnotowe, ma miejsce sprzedaż wysyłkowa z terytorium Niemiec i czy podmiotem dokonującym sprzedaży jest dostawca z Niemiec (A) czy też Spółka (B), która musiałaby w tym celu zarejestrować się w Niemczech jako podatnik VAT

3) Czy w opisanej transakcji ma miejsce sprzedaż krajowa między podmiotem (B) i podmiotem (C)?

4) Jak należy rozliczyć dla celów podatku VAT koszty transportu w przypadku wystawienia refaktury przez dostawcę (A) i w przypadku wystawienia faktury przez wynajętą firmę spedycyjną? Czy mamy do czynienia z importem usług czy z podniesieniem wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

5) Czy jeśli ostateczny odbiorca (C) jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, sprzedaż na jego rzecz powinna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej czy też korzysta ona ze zwolnienia przewidzianego w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych dla dostawy towarów w systemie wysyłkowym? Czy ma znaczenie, że w pierwszym sposobie organizacji sprzedaży paczki dla ostatecznych polskich odbiorców byłyby pakowane w Niemczech przez dostawcę (A) i poprzez pocztę niemiecką lub kurierem wysyłane indywidualnie do klientów w Polsce (C)? Przy wysyłaniu paczek pośrednio brałaby udział poczta niemiecka albo niemieckie firmy kurierskie.

6) Gdyby paczki dla ostatecznych polskich odbiorców były

? pakowane w Niemczech przez dostawcę (A) i poprzez pocztę niemiecką lub kurierem wysłane indywidualnie do klientów w Polsce (C), lub

? pakowane w Niemczech, a następnie zbiorczym transportem przywożone do Polski do określonej placówki Poczty Polskiej, która w ramach umowy ze Spółką zajmowałaby się rozsyłaniem przesyłek do ostatecznych odbiorców w kraju,

ostateczny odbiorca towaru w Polsce w obu ww. przypadkach otrzymywałby wraz z paczką dokument sprzedaży wystawiony przez Spółkę w PLN i płaciłby go za pobraniem, a zapłata wpływałaby na rachunek bankowy Spółki w Polsce. Czy mamy tutaj do czynienia z dostawą wysyłkową dokonywaną za zaliczeniem pocztowym, dla której obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 ustawy, tj. w momencie otrzymania zapłaty?

Zdaniem Podatnika, w odniesieniu do stanu faktycznego opisanego w powyższych punktach, przedmiotowe przepisy należy interpretować w następujący sposób:

1) Między dostawcą z Niemiec (A), a Spółką (B) ma miejsce transakcja wewnątrzwspólnotowa. Dla podmiotu (A) jest to dostawa wewnątrzwspólnotowa, a dla Spółki (B) jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,

2) Nie występuje sprzedaż wysyłkowa z terytorium Niemiec. Spółka (B) nie musi się rejestrować na terytorium Niemiec,

3) Dostawa dokonana przez Spółkę (B) na rzecz ostatniego odbiorcy (C) umiejscowiona jest w Polsce, czyli miejscu zakończenia wysyłki. Opodatkowana jest krajowymi stawkami VAT,

4) Zgodnie z art. 31 ust. 1 i 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest kwota jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić, powiększona m.in. o koszty transportu. Stąd w przypadku gdy Spółka otrzyma od dostawcy (A) refakturę kosztów transportu powinna zwiększyć o nie podstawę opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru. W przypadku gdy Spółka (B) otrzyma fakturę za transport od zagranicznej firmy spedycyjnej powinna rozpoznać import usług,

5) W opisanym systemie sprzedaży Spółka będzie zwolniona z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej, na podstawie załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Jest to zdaniem Spółki nadal sprzedaż wysyłkowa, a zapłata będzie następować w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy Spółki, a z ewidencji jednoznacznie wynika jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczy,

6) Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Ustawodawca uzależnia powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania zapłaty od dokonania dostawy za zaliczeniem pocztowym.

Zdaniem Spółki, powyższy przepis dotyczy zarówno zaliczenia pocztowego realizowanego przez Pocztę Polską, jak i przez prywatne firmy np. kurierskie (które realizują wysyłkę towarów na powyższych zasadach). Klient będzie płacił listonoszowi czy kurierowi w momencie otrzymania przesyłki, tak jak odbywa się to w przypadku dostawy krajowej realizowanej obecnie przez Spółkę.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Ad. 1 i 2) Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Powyższy stan prawny powoduje, iż w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bowiem zostaną spełnione wszystkie przesłanki uznania tej transakcji za WNT. Mianowicie, w wyniku dokonanej dostawy, towary są transportowane z Niemiec na terytorium Polski, nabywcą jest Spółka, będąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, dokonującym dostawy jest podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.

Ad. 3) Zgodnie z przepisami art. 2 pkt 1 wskazywanej ustawy podatkowej, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju, rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.W świetle art. 2 pkt 22 ww. ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży, rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 przywoływanej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest podporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest podporządkowane dostawy dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.

Na podstawie art. 22 ust. 3 pkt 2 wskazywanej ustawy, w przypadku, o którym mowa w ust. 2, dostawę towarów, która:

1) poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

2) następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Uwzględniając powyższe, miejscem opodatkowania dostawy towarów pomiędzy Spółką, a ostatecznymi odbiorcami będzie terytorium kraju. Dostawa podlegać będzie zatem opodatkowaniu stawkami podatku od towarów i usług obowiązującymi na terytorium kraju. Zgodnie z art. 41 ust. 1 przywoływanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Ad. 4) Koszty transportu refakturowane przez dostawcę (A):

Art. 31 ust. 1 ustawy podatkowej stanowi, iż podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1 obejmuje

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;

2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opodatkowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabyci (art. 31 ust. 2 ustawy o VAT).

Stwierdzić zatem należy, iż w sytuacji otrzymania przez Spółkę faktury za transport od dostawcy towarów (B), koszty transportu podwyższają podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy).

Usługa transportu świadczona przez wynajętą firmę:

Przez import usług, w świetle art. 2 pkt 9 ustawy o VAT rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Przepis ten stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

W myśl art. 28 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej ?wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów?, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W myśl art. 97 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Stosownie od ust. 3 tego artykułu, przepis ten stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W związku z powyższym, z tytułu nabywanej wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów na Spółce ciąży obowiązek rozpoznania importu usług.

Ad. 5) W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2007 r. Nr 116, poz. 804), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2007 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 37, w ww. załączniku wymieniono dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. Zgodnie z pkt 1 i 3 objaśnień do załącznika, zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przez dniem 1 lipca 2007 r. Dodatkowo, w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.

Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, iż jeżeli Spółka spełnia wyżej wymienione warunki, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży wysyłkowej towarów.

Zdaniem tut. organu podatkowego, bez znaczenia pozostaje fakt, że usługi wysyłki towaru świadczone są przez pocztę niemiecką lub niemieckie firmy kurierskie.

Ad. 6) Zgodnie z art. 19 ust. 1 przywoływanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 6, w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że towar dostarczany ma być przez pocztę lub firmy kurierskie. Ostateczny odbiorca otrzymując towar i dokument sprzedaży wystawiony przez Spółkę płaciłby go za pobraniem, a zapłata wpływałaby na rachunek bankowy Spółki w Polsce.

Zdaniem tut. organu podatkowego, przywołana regulacja art. 19 ust. 13 pkt 6 dotyczy zaliczenia pocztowego realizowanego zarówno przez Pocztę Polską jak i przez prywatne firmy kurierskie. Tym samym, w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ww. regulacją art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy.

Uwzględniając powyższe, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika