Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Przekształcenie domku letniskowego w mieszkalny.

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • eska11
    Wysłany: 2009-03-06 09:09:24

    Kupiliśmy murowany domek całoroczny ok.100m.kw.uż.(ocieplony, woda, siła, szambo) na działce pod zabudowę letniskową - super :). Czy jest jakakolwiek szansa aby przekształcić tę nieruchomość w mieszkalną, chcemy tam na stałe zamieszkać. Dom posiada odbiór i nr nadany przez gminę.
    Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Bdynek letniskowy i mieszkalny a podatek

    Na górskiej działce zbudowano (prawie) budynek określony w pozwoleniu na budowę jako letniskowy. Powierzchnia zabudowy: 62,30 m2, powierzchnia całkowita 90,20 m2, powierzchnia użytkowa 72,15 m2. Budowę rozpoczęto w 2004 r. i zgłoszono ten fakt. W pozwoleniu na budowę mowa jest o budynku letniskowym, kategoria obiektu budowlanego nr I. Jakie są procedury przekształcenia tego budynku w mieszkalny, by płacić niższy podatek?

  • Domek letniskowy a podatek od nieruchomości

    Czy gmina ma prawo do pobierania podatku od nieruchomości letniskowej w wysokości 5,78 zł/m2 w sytuacji, gdy jestem zameldowany na tej nieruchomości i zamieszkuję w sposób ciągły i jest to jedyna moja nieruchomość? Czy też w takiej sytuacji należy zastosować podatek od nieruchomości mieszkaniowej w wysokości 0,51 zł/m2 rocznie?

  • Przeznaczenie środków z kasy mieszkaniowej

    Małżeństwo posiada lokal mieszkalny (tytuł prawny spółdzielcze własnościowe) oraz domek letniskowy (wg decyzji o podatku o nieruchomości). Od kilku lat małżeństwo wpłacało środki pieniężne do tzw. kasy mieszkaniowej (korzystano corocznie z ulgi podatkowej) i wycofano je w 2006 r. Czy środki pieniężne pochodzące z dochodów małżonków wpłacane i gromadzone podczas kilkuletniego oszczędzania w tzw. kasie mieszkaniowej (korzystano corocznie z ulgi podatkowej) wycofane w 2006 r. mogą zostać przeznaczone na wykonanie prac remontowo-budowlanych w domku letniskowym bez konieczności zwrotu podatku dochodowego (nieprawidłowe korzystanie z ulg) za te lata, przy założeniu iż, remontu domku letniskowego nie obejmują przepisy dotyczące ulg z tytułu systematycznego oszczędzania?

  • Zmiana warunków zabudowy

    We wniosku o warunki zabudowy zgłosiłem w pierwszym etapie szczelne szambo z późniejszą rozbudową do oczyszczalni przydomowej. Już po wydaniu warunków, w których figuruje tylko "szczelne szambo" jako sposób usuwania ścieków, postanowiłem od razu zrobić oczyszczalnię. Aktualnie przygotowuję dokumentację do wniosku o pozwolenie na budowę domku letniskowego. Czy w tej sytuacji wystarczy, aby wniosek o pozwolenie na budowę domku zawierał zgłoszenie oczyszczalni wraz z planem jej usytuowania na działce i ew. projektem technicznym wykonawcy oczyszczalni? Czy muszę najpierw wystąpić o zmianę warunków zabudowy i ubiegać się o pozwolenie na budowę oczyszczalni dopiero na podstawie zmienionych warunków zabudowy?

  • Odbiór techniczny domku letniskowego

    Na czym polega w świetle przepisów odbiór techniczny domku letniskowego? Tzn. jakie zagrożenia wiążą się z zakupem domku postawionego kilka lat wcześniej, ale bez odbioru technicznego?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane