Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

najniższa krajowa 2011 brutto i netto

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Wysokość minimalnego wynagrodzenia

    Ile w chwili obecnej wynosi najniższa krajowa, i czy jest możliwe otrzymywać mniejsze wynagrodzenie za pracę na pełnym etacie niż owa najniższa krajowa? Czy można ewentualnie żądać podwyższenia wysokości wynagrodzenia?

  • Potrącenia komornicze z zasiłku

    Pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy i posiada zajęcia komornicze. Kwestionuje prawidłowość dokonanych potrąceń z kwot netto zasiłku a nie brutto oraz branie pod uwagę przez pracodawcę kwoty 50 procent najniższej emerytury także w wysokości netto. Pracownik ten zarzuca pracodawcy, że nieprawidłowo na niekorzysć pracownika wylicza kwotę zasiłku jaką ma otrzymać pracownik. Czy potrącenia komornicze z zasiłku chorobowego pracodawca dokonuje biorąc pod uwagę wysokość do 25 procent zasiłku chorobowego brutto czy netto odnosząc kwotę wolną od potrąceń do kwoty najniższej emerytury brutto czy netto?

  • Wynagrodzenie brutto i netto

    Mam problem z wystawieniem zaświadczenia o zarobkach. Pracownik prosi o zaświadczenie brutto i netto np. do stypendium czy na kredyt do banku. Jakie składniki wynagrodzenia powinny być uwzględnione w wynagrodzeniu netto, a jakie w brutto? Czy jest to w ten sposób, że netto to kwota, którą pracownik dostaje do ręki czyli po potrąceniu ZUS i dodaniu zasiłku rodzinnego, a brutto to przychód minus koszty uzyskania przychodu minus składki na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe i rentowe? Czy w każdym wypadku tak samo liczy się w/w zarobki?

  • Zajęcie wynagrodzenia pracowniczego

    Mój pracownik otrzymał informację o zajęciu wynagrodzenia. Wynagrodzenie podlega zajęciu w wysokości 1/2 wynagrodzenia, przy czym wolna od zajęcia jest kwota najniższego wynagrodzenia. Jak to rozumieć? Przypuszczalnie wchodzą w grę dwie wersje wynagrodzenie brutto minus najniższe, podzielone przez dwa; dopiero ta kwota pomniejszona oczywiście o składki ZUS podlega przekazaniu do organu egzekucyjnego - 2000 zł - 849zl = 1151zl : 2 = 575,50 (do zajęcia) lub druga z możliwości 2000 zł : 2 = 1000 zł minus ZUS i wówczas musi zostać najniższe wynagrodzenie netto.

  • Godziny nadliczbowe brutto czy netto?

    Pracownik w 2011 r. przepracował ponad 700 godzin nadliczbowych. W lutym br. pracodawca wypowiedział mu pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Przy wypowiedzeniu umowy pracownik podpisał na prośbę pracodawcy oświadczenie, iż pracodawca wywiązał się wobec niego ze wszystkich zobowiązań finansowych i zrzeka się na przyszłość występowania z jakimikolwiek roszczeniami przeciw pracodawcy. Pracownik podpisał takie oświadczenie, ponieważ wynagrodzenie było przez cały okres pracy wypłacane regularnie. Nie było natomiast nigdy wypłacane wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Pracodawca zapewnił, że oświadczenie nie dotyczy godzin nadliczbowych i wynagrodzenie za nie zostanie wypłacone. Jenak pomimo upływu kilku miesięcy od ustania stosunku pracy i dwukrotnych wezwań pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia za nadgodziny. Pracownik uznał, iż pomimo tego, iż podpisał określone powyżej oświadczenie, to jednak będzie dochodził swoich praw w sądzie. W umowie o pracę pracownik miał określone wynagrodzenie brutto w kwocie 3 500 zł miesięcznie. Jakiej kwoty powinien pracownik żądać w pozwie - czy obliczając stawkę za godzinę pracy powinien dzielić stawkę wynagrodzenia miesięcznego brutto przez ilość godzin pracy w danym miesiącu (wtedy wyjdzie stawka za godzinę brutto) czy do obliczenia powinien użyć kwoty wynagrodzenia netto (takiej jaką otrzymywał na konto) i kwoty stąd wynikłej domagać się w sądzie?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane