Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

powrót do nazwiska panieńskiego

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mam pytanie: czy ktoś wie, co trzeba zrobić aby wrócić do swojego nazwiska panieńskiego? Po ślubie przyjęłam nazwisko męża. Na skutek ciężkiej choroby mąż zmarł. Od śmierci minęły już 2 lata. Nazwisko chcę zmienić ze względu na byłą teściową i jej rodzinę.

  Odpowiedz Cytuj
 • 1111
  Wysłany: 2005-07-20 10:28:46

  Nie wiem jak jest z "powrotem" do nazwiska panieńskiego (po rozwodzie ma się na to tylko kilka miesięcy), ale przecież zawsze można wystąpić o zmianę nazwiska. Zmiana może być jakakolwiek, więc można również wybrać dawne nazwisko panieńskie, wystarczy tylko sensownie uzasadnić (bo np. nazwisko jest obraźliwe, albo sprawia kłopoty z jakiś innych względów).
 • Reklama

 • tertar
  Wysłany: 2005-07-20 14:57:15

  najlepiej w tej sprawie dowiedzieć się w urzędzie miasta czy gminy - myslę że po 2 latach od śmierci potrzebna jest decyzja administracyjna a ta wydaje urząd
 • Jest taka specjalna ustawa o zmianie imion i nazwisk. Zmiany nazwiska dokonuje właściwy kierownik urzędu cywilnego w drodze dec. administracyjnej.Ustawa mówi, że wniosek jest uwzględniony, jezeli jest uzasadniony ważnymi względami. Wymienia ona wprawdzie te ważne względy, ale jest to jesdynie katalog przykładowy - nie jest on zamknięty.Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca: 1) nosi nazwisko: a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, b) o brzmieniu niepolskim, c) posiadające formę imienia, 2) pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione. Zatem spełniasz ustawowe przesłanki. Zgłoś się do USC, powodzenia
 • krystyna
  Wysłany: 2006-10-19 23:24:26

  Czy jest możliwość wystąpienia męża do Sądu o zmianę nazwiska swojej żony przy rozwodzie? Np. jak nie chce żeby żona nosiła jego nazwisko po rozwodzie bo kala jego dobre imię. Proszę o odpowiedź.
 • KASIA
  Wysłany: 2007-01-26 15:18:48

  musisz udac sie do Twojego Urzedu Stanu Cywilnego , gdzie zawieraliscie zwiazek malzenski, pokazac im akt zgonu meza, czy tez inny tego typu dokumnet . powinnas miec przy sobie dokument stwierdzajacy twoja tozsamosc i zalatwiaja to od razu. musisz oczywiscie zapalcic jakas tam kwote za postepowanie urzedowe, ok 15-20 $ . powodzenia
 • Witam Jestem 8 lat po rozwodzie, teraz chciałabym zmienić nazwisko, wiem że jest już troszkę późno ale na pewno jest jakiś sposób. Bardzo proszę o informację jak to zrobić!
 • maga
  Wysłany: 2018-04-17 23:01:15

  czy moge po rozwodzie zmienic nazwisko po mezu na dwu czlonowe czyli panienskie i po ex mezu razem
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane