Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

powrót do nazwiska panieńskiego

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mam pytanie: czy ktoś wie, co trzeba zrobić aby wrócić do swojego nazwiska panieńskiego? Po ślubie przyjęłam nazwisko męża. Na skutek ciężkiej choroby mąż zmarł. Od śmierci minęły już 2 lata. Nazwisko chcę zmienić ze względu na byłą teściową i jej rodzinę.

  Odpowiedz Cytuj
 • 1111
  Wysłany: 2005-07-20 10:28:46

  Nie wiem jak jest z "powrotem" do nazwiska panieńskiego (po rozwodzie ma się na to tylko kilka miesięcy), ale przecież zawsze można wystąpić o zmianę nazwiska. Zmiana może być jakakolwiek, więc można również wybrać dawne nazwisko panieńskie, wystarczy tylko sensownie uzasadnić (bo np. nazwisko jest obraźliwe, albo sprawia kłopoty z jakiś innych względów).
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • tertar
  Wysłany: 2005-07-20 14:57:15

  najlepiej w tej sprawie dowiedzieć się w urzędzie miasta czy gminy - myslę że po 2 latach od śmierci potrzebna jest decyzja administracyjna a ta wydaje urząd
  Odpowiedz Cytuj
 • Jest taka specjalna ustawa o zmianie imion i nazwisk. Zmiany nazwiska dokonuje właściwy kierownik urzędu cywilnego w drodze dec. administracyjnej.Ustawa mówi, że wniosek jest uwzględniony, jezeli jest uzasadniony ważnymi względami. Wymienia ona wprawdzie te ważne względy, ale jest to jesdynie katalog przykładowy - nie jest on zamknięty.Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca: 1) nosi nazwisko: a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, b) o brzmieniu niepolskim, c) posiadające formę imienia, 2) pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione. Zatem spełniasz ustawowe przesłanki. Zgłoś się do USC, powodzenia
  Odpowiedz Cytuj
 • krystyna
  Wysłany: 2006-10-19 23:24:26

  Czy jest możliwość wystąpienia męża do Sądu o zmianę nazwiska swojej żony przy rozwodzie? Np. jak nie chce żeby żona nosiła jego nazwisko po rozwodzie bo kala jego dobre imię. Proszę o odpowiedź.
  Odpowiedz Cytuj
 • KASIA
  Wysłany: 2007-01-26 15:18:48

  musisz udac sie do Twojego Urzedu Stanu Cywilnego , gdzie zawieraliscie zwiazek malzenski, pokazac im akt zgonu meza, czy tez inny tego typu dokumnet . powinnas miec przy sobie dokument stwierdzajacy twoja tozsamosc i zalatwiaja to od razu. musisz oczywiscie zapalcic jakas tam kwote za postepowanie urzedowe, ok 15-20 $ . powodzenia
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam Jestem 8 lat po rozwodzie, teraz chciałabym zmienić nazwisko, wiem że jest już troszkę późno ale na pewno jest jakiś sposób. Bardzo proszę o informację jak to zrobić!
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

 • Skutki rozwodu

    Zawarcie małżeństwa jest zdarzeniem niezwykle doniosłym. Doniosłym emocjonalnie (...)

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Zmiana nazwiska po rozwodzie

  Czy mam szansę na zmuszenie mojej byłej żony do powrotu do panieńskiego nazwiska? Czy pozostając przy moim nazwisku nie naruszyła prawa?

 • Nazwisko po rozwodzie

  Podczas mojego rozwodu sąd nie zapytał się mnie czy zezwalam na używanie mojego nazwiska po rozwodzie przez byłą żonę. Dowiedziałem się o tym dopiero później. Co mogę zrobić, aby wymóc zmianę nazwiska na byłej żonie?

 • Powrót do nazwiska panieńskiego

  05.02.2006 uprawomocnił się wyrok o rozwodzie, 05.05 br. minęły 3 miesiące podczas których mogłam prawnie wrócić do nazwiska panieńskiego. Nie uczyniłam jednak tego, gdyż były to ostatnie miesiące ciąży, przebywałam na zwolnieniu i nie myślałam o sprawach formalnych. Czy pomimo upływu 3 miesięcy od rozwodu mogę wystąpić o zmianę nazwiska i powrót do panieńskiego? Jeśli jest taka możliwość to w jaki sposób można to zrobić? W Urzędzie Stanu Cywilnego?

 • Rozwód a zmiana nazwiska w dyplomie

  W tym roku uzyskałam rozwód. Niestety w momencie ukończenia studiów nosiłam nazwisko byłego męża. Obecnie powróciłam do swojego panieńskiego nazwiska. Czy istnieje możliwość uzyskania odpisu dyplomu ukończenia studiów z obecnym nazwiskiem?

 • Posługiwanie się nazwiskiem panieńskim

  Pracownik naukowy uniwersytetu - kobieta - prowadzi działalność twórczą (publikacje naukowe, opracowania, programy nauczania itd.). Po wyjściu za mąż, przyjęła nazwisko dwuczłonowe, do swojego nazwiska rodowego dodając nazwisko męża. Jednakże publikacje nadal wydaje pod swoim nazwiskiem panieńskim. Administracja uniwersytetu uważa, że w dokumentach zawierających podsumowanie jej dorobku naukowego i innych związanych z procedurą uzyskania wyższego stopnia lub tytułu naukowego nie może występować pod swoim nazwiskiem panieńskim, ale musi używać nazwiska dwuczłonowego. Jak wyglądają rozstrzygnięcia prawne w tym przypadku?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane