Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

prawo do mieszkania po rodzicach

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Od lutego 2007 jestem po rozwodzie, ze względów finansowych i - chyba rodzinnych zmuszona byłam wymeldować się z mieszkania słuzbowego, zamieszkałam z córką - małoletnią u matki - bez meldunku. W marcu br zmarła matka i zaczęło się... Mam trójkę rodzeństwa, które domaga się żebyśmy opuściły mieszkanie alba wykupiły od nich. Pracuję w budżetówce, nie mam pieniędzy w żądanych przez rodzeństwo ilościach, no i nie mamy dokąd pójść z córką. proszę, jeżeli jest jakieś wyjście z tej matni, pomóżcie mi

  Odpowiedz Cytuj
 • eccomix
  Wysłany: 2008-05-13 11:38:45

  CZY TO MIESZKANIE KOMUNALNE, SPÓŁDZIELCZE CZY WŁASNOŚCIOWE ? Pisz na eccomix@wp.pl
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Domniemywam, że mieszkanie Pani rodziców jest mieszkaniem własnościowym i w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe. W tej sytuacji Pani wraz z rodzeństwem jesteście współwłaścicielami nieruchomości. W takim przypadku każdy współwłaściciel ma prawo do korzystania z całości współwłasności niezależnie od tego, jaki jest jego udział we współwłasności. Zakładam, że na każde rodzeństwo przypada 25% udziału w całości mieszkania. Pani rodzeństwo nie ma prawa wyrzucić Pani z mieszkania, ale z drugiej strony Pani rodzeństwo, też ma prawo do dysponowania swoim majątkiem. Jak wynika z opisu, rodzeństwo chce sprzedać mieszkanie i podzielić uzyskaną kwotę na cztery równe części. W ten sposób każdy otrzyma swoją część. Problem polega tylko na tym, że Pani nie ma się gdzie udać. Sytuacja jest patowa i będzie stałym źródłem konfliktu. Ktoś musi ustąpić w takiej sytuacji. Pytanie jest teraz, ile jest warte mieszkanie i co można zrobić z 25% tej kwoty. Pani rodzeństwo powinno się zastanowić nad swoją i Pani sytuacją materialną, ale nie można ich do tego zmusić. Z drugiej strony może się okazać, że Pani rodzeństwo ma względem Pani obowiązek alimentacyjny, jeśli Pani nie jest w stanie sama się utrzymać lub doprowadzi do sytuacji, w której Pani nie będzie w stanie sama się utrzymać. Proszę porozmawiać o tym z prawnikiem. Skoro Pani pracuje w budżetówce, to pewnie Pani pracodawca zatrudnia jakiegoś prawnika, który może Pani coś podpowiedzieć. Jedno wydaje się pewne, że reszta rodziny nie da Pani spokoju, jeśli nie rozwiążecie tego problemu.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Opodatkowanie podziału majątku spadkowego

  Spadkobiercą testamentowym po naszych rodzicach (zmarli listopad 2001 i styczeń 2003) została nasza siostra. Przejęcie spadku po obojgu rodzicach zostało dokonane wyrokiem sądu (styczeń 2004). Spadkiem jest mieszkanie wykupione od gminy z utworzoną księgą wieczysta o wartości około 85000. Siostra nie jest obywatelem polskim (wyjechała kilkanaście lat temu). Obecnie siostra decyduje się podzielić równo spadek na nas wszystkich tzn. pięcioro rodzeństwa. Jak tego dokonać by uniknąć opłacenia podatku od spadków i darowizn? Jaki podatek bedziemy zobowiązani zapłacic, siostra i pozostałe czworo rodzeństwa? Podatek od spadku nie został jeszcze zapłacony, nie zgłoszono jeszcze tego faktu do Urzędu Skarbowego.

 • Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego mieszkania

  Czy wpłacając podatek od spadków za otrzymane po rodzicach mieszkanie, czy przy sprzedaży tego mieszkania też się płaci podatek? Mieszkanie 53m2 mogłoby być zwolnione z podatku od spadku, bo nie przekracza 110m2, ale gdyby przepisać je na córkę, która ma w tej chwili 16 lat. Czy od przepisania tego mieszkania na córkę będzie opłata skarbowa? W jakiej wysokości? I jakie opłaty notarialne i sądowe (księga wieczysta). Mieszkanie na wolnym rynku może mieć wartość ok. 70 tys. zł. Czy 16-letnia córka może dysponować tym mieszkaniem tak jak pełnoletnia? Czy to rodzice w jej imieniu? Szczególnie chcemy wiedzieć, czy córka może w każdej chwili sprzedać to mieszkanie? A jeżeli tak to czy będzie płaciła podatek od sprzedaży? A gdy w ciągu 2 lat kupi inne mieszkanie np. w innej miejscowości?

 • Zabezpieczenie roszczeń

  Mam niewypłacalnego dłużnika (ukrył majątek, egzekucja komornicza okazała się bezskuteczna), ale ma on rodziców, którzy zapewne zapisali mu już swój majątek w spadku po ich śmierci. Czy jest jakaś prawna procedura, poprzez którą mógłbym zabezpieczyć zaspokojenie mojego roszczenia na przyszłość poprzez egzekucję z tego spadku, gdy tylko przedzie on na niego?

 • Otrzymanie mieszkania po rozwodzie - przesłanki

  Jakie muszą zostać spełnione przesłanki do otrzymania mieszkania po rozwodzie?

 • Umowa dożywocia a służebność mieszkania

  Czym różni się umowa dożywocia od służebności mieszkania?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane