Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spadek po zmarłej siostrze.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • W lutym 2009 roku zmarła moja jedyna siostra.Była w związku małżeńskim lecz nie mieli wspólnych dzieci.Moi rodzice nie żyją.Tato zmarł w 1996 roku a mama w 2006 roku.Po ojcu była przeprowadzona sprawa o nabycie spadku z czego mama,siostra i ja odziedziczyłyśmy po 1/3 spadku po ojcu.Mama pozostawiła testament spisując cały swój majątek na mnie,ale do dnia dzisiejszego nie była przeprowadzona sprawa o nabycie spadku po mamie.Po siostrze przeprowadziłam sprawę spadkową gdzie ja dziedziczę po siostrze 1/2 części i 1/2 jej małżonek.
  Z mężem siostry raczej nie będzie możliwości dogadania się więc chcę złożyć wniosek do sądu o podział majątku i w związku z tym mam następujące pytania:
  1.czy mogę we wniosku żądać zwrotu nakładów osobistych mojej siostry.Chodzi o to ,że tato nasz kiedy my kończyłyśmy niepamiętam czy 16 czy 18 lat książeczki mieszkaniowe i siostra przed zawarciem małżeństwa była właścicielką mieszkania ,które sprzedała już w trakcie małżeństwa i zakupiła ziemię wraz z zabudową ale w akcie notarialnym jest wpisany również jej mąż?

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Stwierdzenie nabycia kilku spadków

  Czy mogę złożyć jeden wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku, jego matce i siostrze?

 • Uprawnieni do spadku po matce

  Jakie prawa do spadku po mojej zmarłej matce posiada żona i syn mojego nieżyjacego brata, a jaka część przypada mnie?

 • Prawo do lokalu

  Czy osoba mieszkająca 15 lat w lokalu bez meldunku, (jest to mieszkanie dalekiego krewnego, który zmarł tuż przed wprowadzeniem się tej osoby), ma prawo do lokalu przez zasiedzenie i czy takie żądanie można umieścić w pozwie? Czy może jako "przydzielenie lokalu przez pokrewieństwo" - pokrewieństwo mąż siostry rodzonej babci osoby zainteresowanej, brak innych osób ubiegających się o spadek?

 • Darowizna przedmiotu spadkowego

  Moj ojciec, który zawsze był głównym właścicielem spółdzielczego mieszkania, wykupionego na własność w 1990 roku, chce przepisać to mieszkania na mnie - córkę. Według notariusza musimy przedstawić postanowienie sądu o nabyciu praw do spadku po zmarłej żonie (zmarłej w 1992 r.).

 • Dziedziczenie zstępnego spadkobiercy

  Jestem w trakcie rozwodu, od 2 lat w faktycznej separacji, od 6 miesięcy mam sądowo zniesioną ustawową wspólność majątkową. Mężowi zmarła matka. Jej majątek to mieszkanie - własność hipoteczna. Czy mojemu małoletniemu dziecku przysługuje prawo do zachowku po zmarłej babce? Z tego co wiem, małżonek jest jedynym spadkobiercą. Jakie kroki prawne należy podjąć i w jakim terminie?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane