Domena jako zabezpieczenie pożyczki

Pytanie:

"Jak i gdzie można sprawdzić czy właściciel domeny www nie zastawił jej dotychczas i w jaki sposób domena www może być zabezpieczeniem pożyczki?"

Odpowiedź prawnika: Domena jako zabezpieczenie pożyczki

W przedstawionym przypadku zastawić można nie domenę, lecz prawo do domeny www. Prawo do domeny może być przedmiotem zastawu, gdyż prawo to jest zbywalne, a zbywalność prawa jest warunkiem możliwości zastawienia danego prawa. Prawo zbywalne może być przdmiotem zwykłego zastawu jak i zastawu rejestrowego. W przypadku zwykłego zastawu, uregulowanego w kodeksie cywilnym, umowa zastawnicza powinna być zawarta w formie pisemnej z datą pewną. Nie jest natomiast mozliwe sprawdzenie, czy dany przedmiot jest przedmiotem zastawu, poza oczywiście oświadczeniem osoby, że dany przedmiot lub prawo jest wolne od obciążeń. Natomiast zastawem rejestrowym mogą być zabezpieczone wierzytelności określonych podmiotów. Zastawem rejestrowym mogą być zabezpieczone wierzytelności: 1) Skarbu Państwa i innej państwowej osoby prawnej, 2) jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego i innej gminnej, powiatowej i wojewódzkiej osoby prawnej, 3) banku krajowego, 4) banku zagranicznego, 5) osoby prawnej, której celem określonym w ustawie jest udzielanie pożyczek i kredytów, 6) międzynarodowej organizacji finansowej, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska, 7) innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 8) posiadaczy obligacji wyemitowanych na podstawie ustawy o obligacjach oraz innych papierów dłużnych wyemitowanych na podstawie odpowiednich aktów prawnych obowiązujących w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Skuteczność ustanowienia zabezpieczenia w poostaci zastawu rejestrowego uzaleznione jest nie tylko od umowy, która pod rygorem niewazności powinna być sporządzona w formie pisemnej, lecz także od wpisu zastawu do rejestru zastawów. W przypadku zastawu rejestrowego istnieje możliwośc sprawdzenia, czy dane prawo nie jest obciążone zastawem rejestrowym rejestrze zastawów prowazonym przez sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania zastawcy. Istnieje także mozliwośc sprawdzenia w Centralnej Informacji o zastawach rejestrowych, która udziela m.in informacji o tym: - czy dany podmiot jako zastawca jest wpisany do rejestru zastawów i pod jakim numerem pozycji rejestru zastawów oraz czy toczy się postępowanie o wpis nowego zastawu rejestrowego, w którym dany podmiot występuje jako zastawca i pod jaką sygnaturą akt sprawy, - czy dany podmiot jako zastawca określonego przedmiotu zastawu rejestrowego jest wpisany do rejestru zastawów i pod jakim numerem pozycji rejestru zastawów oraz czy toczy się postępowanie o wpis nowego zastawu rejestrowego, w którym dany podmiot występuje jako zastawca określonego przedmiotu zastawu rejestrowego i pod jaką sygnaturą akt sprawy. Prawo do domeny jako prawo zbywalne może być przedmiotem zstawu. Może być także przedmiotem zastawu rejestrowego, lecz tylko wówczas, gdy zabezpiecza wierzytelność (a więc także pożyczkę), jednego z podmiotów uprzywilejowanych, wymienionych powyżej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcin Polak 2012-05-12 12:01:51

    Głupoty pisze autor w tym artykule. Domena internetowa nie może być przedmiotem zastawu. Rejestracja domeny internetowej nie kreuje prawa rzeczowego!!! Polecam lekturę paru podręczników z prawa rzeczowego oraz literaturę tematu. A do redakcji e-prawnik.pl: weryfikujcie Państwo co wypisują praktykanci


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika