Jak liczyc termin płatnosci faktury?

Pytanie:

"Otrzymuję fakturę bezpośrednio do ręki dnia 22.09. Wpisuję na fakturze datę odbioru 22.09. Jest to faktura na media otrzymana od właściciela lokalu. Faktura jest wystawiona dnia 22.08 z terminem płatności na 20.09. Czy mam prawo liczyć termin płatności 30 dni od dnia 22.09, czy zapłacić ją jak najszybciej?"

Odpowiedź prawnika: Jak liczyc termin płatnosci faktury?

Z opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pan najemcą lokalu, obowiązanym do opłacania nie tylko czynszu najmu, ale także opłat za media. Ponieważ stroną umowy z dostawcą mediów jest wynajmujący, faktury przysyłane są bezpośrednio do niego. Domyślać się można, że w umowie najmu nie uregulowano, w jakim terminie wynajmujący przekazywać ma faktury celem ich opłacenia przez zajmującego lokal.

Niestety, liczy się de facto termin płatności wskazany w fakturze, zatem przypadający na 20 września. To bowiem terminowa zapłata na rachunek dostawcy mediów uchroni Pana przed odłączeniem dostawy mediów. Jeżeli z powodu późniejszej zapłaty zostanie Pan obciążony odsetkami za zwłokę na kolejnej fakturze względnie zostaną odcięte media, mógłby Pan domagać się od wynajmującego odszkodowania. Takie uprawnienie wynika z przepisu art. 471 kc i odnosi się do odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Sugerujemy zatem opłacenie kwoty wynikającej z faktury jak najszybciej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • doscpapierowych 2013-10-04 15:41:32

    Dość papierowych rachunków! Chcę płacić bezpiecznie. Chcemy, żeby Polacy mieli takie same możliwości w dziedzinie rozliczeń i płatności za popularne usługi jak mieszkańcy innych krajów. Celem naszej akcji jest popularyzacja w Polsce bezpiecznych i nowoczesnych form rozliczeń i płatności. Nazwaliśmy ją ?Dość papierowych rachunków?, bo chcemy zmniejszyć gigantyczną liczbę papierowych rachunków, które docierają do każdego z nas.Akcja jest odpowiedzią na niebezpieczeństwa (brak kontroli, niedoręczenia, spóźnienia) i niewygody związane z tym, że w Polsce codziennie wysyłanych jest do klientów indywidualnych ponad 1 milion papierowych rachunków. W Austrii czy Belgii są dostępne inne formy ? na przykład tzw. EBPP (Electronic Bill Presentment and Payment - elektroniczna prezentacja i płatność rachunków). Takie rozwiązanie polega na elektronicznym dostarczaniu rachunków i faktur w jedno miejsce, np. bezpośrednio na konto w systemie bankowości elektronicznej. Można je zobaczyć, a następnie opłacić jednym kliknięciem. W Polsce tylko nieliczni usługodawcy udostępniają swoim klientom taką możliwość. Dlaczego? Chcemy to zmienić upowszechniając wiedzę na temat EBPP.

  • dość papierowych 2013-09-30 13:51:00

    Witam, polecam zapoznanie się z możliwościami jakie daje system EBPP. Więcej informacji na stronie dość papierowych rachunków, chcę płacić bezpiecznie. Wysyłka papierowych rachunków pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji i niebezpieczeństw dla nas ? odbiorców. Listy dochodzą z opóźnieniem, a Ty ponosisz konsekwencje tej sytuacji. Zdarza się też, że nie docierają nigdy. Papierową fakturę łatwo zapodziać lub zgubić, co nie rzadko skutkuje karą za spóźnienie lub nawet wyłączeniem usługi. Poza tym, przy odrobinie wysiłku włożonego w otwarcie skrzynki pocztowej każdy może dowiedzieć się np., kiedy i do kogo dzwonisz. Na dodatek trudno nad wszystkim zapanować i kontrolować koszty związane z opłacaniem rachunków. A na koniec pozostaje jeszcze aspekt ekologiczny ? ile drzew można by zaoszczędzić, gdyby te tony rachunków przesyłane obecnie papierem zamienić na elektroniczną formę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika