Nadpłata za zużycie wody

Pytanie:

"Mieszkam w kamienicy prywatnej. Od 1997 r. posiadam założony licznik na wodę. Od samego początku płaciłem jednakową ilość metrów sześciennych niezależnie od faktycznego stanu licznika. Dodam, że stan licznika był regularnie sprawdzany przez administracje budynku. Pomimo nadpłaty nie otrzymywałem żadnego rozliczenia. W przeciągu 10 lat zgromadziło się ok. 40 m3 nadpłaty. W roku 2006 właściciel kamienicy stwierdził, że sam będzie administrował kamienicą i wypowiedział umowę dotychczasowemu zarządcy. Nadmieniam, że poprzednia firma administrująca kamienicą w imieniu właściciela nie rozliczyła się ze mną z powstałej nadpłaty. Obecny administrator (właściciel kamienicy) nie chce uwzględnić moich roszczeń z tytułu nadpłaty. Czy pomimo tego mogę płacić mniej za zużycie wody lub nie płacić wcale za nią aż do momentu, w którym rzeczywisty stan zużycia wody określony na podstawie wodomierza osiągnie wartość za jaka została już uregulowana należność za wodę."

Odpowiedź prawnika: Nadpłata za zużycie wody

Zgodnie z art. 498 § 1 kodeksu cywilnego, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że potracenie będzie możliwe dopiero wówczas, gdy powstanie po stronie właściciela w stosunku do Pana jako najemcy (domniemujemy bowiem, że jest Pan najemcą) wierzytelność i będzie ona wymagalna. Do takie sytuacji dojdzie np. z chwilą zakończenia okresu rozliczeniowego (np miesiąca jeśli opłaty są uiszczane co miesiąc). Potrącenie może nastąpić na skutek oświadczenia złożonego właścicielowi, a zatem z chwilą gdy dojdzie ono do niego w taki sposób by mógł się z nim zapoznać. Jeżeli adresat tego oświadczenia uważa, że zostało ono złożone bezpodstawnie, to może wytoczyć przeciwko potrącającemu powództwo o swoje świadczenie i w postępowaniu wszczętym na skutek tego powództwa uzyskać wyrok, który ostatecznie spór rozstrzygnie.

Dla uniknięcia ewentualnych problemów i postępowania sądowego, może Pan również złożyć do właściciela nieformalny wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych należności, jeszcze zanim wierzytelność będzie wymagalna.

Wspomniany powyżej wniosek czy potracenie przyniesie pożądany przez Pana skutek o ile wykaże Pan, że nadpłata istotnie istnieje. W tym celu powinien Pan przejrzeć dokumentację w której zarządca spisywał by ustalić jaki był stan licznika i jakie wpłaty zostały dokonane. Podstawą takiego wniosku mogą być również wyliczenia, które może Pan udokumentować na podstawie posiadanych rachunków, potwierdzeń zapłaty czy innych dokumentów wystawionych przez zarządcę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika