Własność a skarga pauliańska

Pytanie:

"Będąc w tarapatach finansowych nieświadomie podarowałem notarialnie zajętą nieruchomość nieletnim dzieciom. Kilka dni wcześniej - obecnie już była - żona odebrała korespondencję z informacją o zajęciu, a ja nie mieszkałem w tej nieruchomości, byłem w separacji. Wierzyciel korzystając ze skargi pauliańskiej uzyskał prawomocny wyrok o bezskutecznej czynności darowizny. Nieruchomość została przeznaczona do licytacji. Kto w takim przypadku ma prawo rozporządzać tą nieruchomością, kto jest jej właścicielem - ja czy dzieci? Czy mogę zamieszkać w tej nieruchomości na prawach właściciela? - oczywiście do czasu zakończenia licytacji komorniczej."

Odpowiedź prawnika: Własność a skarga pauliańska

Skutek skargi pauliańskiej jest taki, że wierzyciel, względem którego czynność prawna dłużnika została uznana za bezskuteczną, może z pierwszeństwem przed wierzycielami osoby trzeciej dochodzić zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły.

Skarga pauliańska nie unicestwia nabycia własności przez osobę trzecią, która w wyniku czynności z dłużnikiem, uznanej za bezskuteczną, stała się właścicielem nieruchomości, lecz skutkuje obowiązkiem osoby trzeciej znoszenia egzekucji skierowanej do nieruchomości (uzasadnienie postanowienia Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 26 października 2005 r., sygn. akt V CK 776/2004, Biuletyn Sądu Najwyższego 2006/4).

Właścicielami są zatem nadal Pańskie dzieci, ale muszą znosić egzekucję z tej nieruchomości. Proszę pamiętać, że rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu jest bezskuteczne.

Może Pan zamieszkać w nieruchomości, ale nie "na prawach właściciela", lecz jako osoba zarządzająca majątkiem dzieci (jak domniemujemy, przysługuje Panu władza rodzicielska, zatem ma Pan prawo zarządzać ich majątkiem).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika