Ustna umowa przedwstępna najmu

Pytanie:

"Zawarłem ustną umowę przyrzeczenia wynajmu lokalu w obecności drugiej strony i dwóch świadków. Ustalono kwotę wynajmu i okres. Po kilku dniach poinformowałem drugą stronę, że muszę wypowiedzieć umowę w miejscu poprzednim więc chcę jeszcze raz potwierdzić, że wszystko jest aktualne - potwierdzenie takie otrzymałem także w obecności świadków. Następnego dnia otrzymałem telefon, że sprawa jest nieaktualna, chyba że czynsz będzie dwukrotnie wyższy. Nadmieniam, że osoba miała na ten moment informację, że zostałem bez lokalu starego, bo wypowiedziałem umowę jego najmu. Bez lokalu poniosę realne straty finansowe, dodatkowo uważam, że powinienem o tym incydencie powiadomić prokuraturę. Osoba wykorzystując moją sytuację zmieniła warunki, w celu osiągnięcia korzyści materialnej, wiedząc że nie będę mógł zostać bez lokalu i zgodzę się na wyższa cenę. Jak dochodzić tu swych praw?"

Odpowiedź prawnika: Ustna umowa przedwstępna najmu

Na wstępie warto zaznaczyć, że z przedstawionej konstrukcji umowy wynika, iż została zawarta przedwstępna umowa najmu lokalu w formie ustnej. Z treści pytania wynika, że umowa najmu została zawarta na czas określony. Jeśli umowa została zawarta na czas powyżej jednego roku powinna zostać zawarta na piśmie. Dla dochodzenia możliwości wykonania zawartej umowy przedwstępnej niezbędne było zawarcie umowy przedwstępnej w formie pisemnej. Z uwagi na niezachowanie tej formy może Pan jedynie dochodzić naprawienia szkody, która powstała w związku z tym, że liczył Pan na jej zawarcie i poniósł związane z tym wydatki.

Jeśli umowa miała być zawarta na czas nie przekraczający roku, wtedy nie jest wymagane zawarcie umowy najmu lokalu na piśmie. Zatem i umowa przedwstępna może być w formie ustnej, aby można było się domagać zawarcia umowy definitywnej najmu. Trudność powstaje na gruncie postępowania dowodowego i udowodnienia treści umowy przedwstępnej i ustalonej przyrzeczonej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • TOMEK 2013-03-22 11:38:02

    WITAM WYNAJMUJĘ LOKAL JUŻ OK 1 ROKU, LOKAL JEST PRZEZNACZONY PO DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ. OD CZASU NAJMU NIE MAM WODY. ZOSTAŁA SPORZĄDZONA TYPOWA UMOWA PRZEDWSTĘPNA. WYNAJMUJĄCY OKŁAMAŁ MNIE MÓWIĄC, ŻE SĄ WSZYSTKIE MEDIA TYPU WODA, ENERGIA. PRZYŁĄCZE ENERGETYCZNE MUSIAŁEM WYKONAĆ SAM ORAZ DOPROWADZIĆ LOKAL DO STANU UŻYTKOWANIA CZYLI REMONT GENERALNY CAŁEGO BUDYNKU. DO DNIA DZISIEJSZEGO NIE MAM WODY. CO MOGĘ ZROBIĆ W TEJ SYTUACJI PROSZĘ O POMOC POZDRAWIAM

  • DOROTA GŁOWNIA 2012-04-28 11:42:10

    BĘDĘ PODPISYWAĆ UMOWĘ PRZEDWSTĘPNĄ UMOWY NAJMU. CZY UMOWĘ PRZEDWSTĘPNĄ MOŻNA WYPOWIEDZIEĆ NP. Z TYGODNIOOWYM OKRESEM WYPOWIEDZENIA. ZALEŻY MI NA TYM PONIEWAZ OSOBA KTÓRA ODE MNIE CHCE WYNAJĄĆ LOKAL BĘDZIE STARAĆ SIĘ O DOTACJĘ. JEDNAK JEŻELI TRAFI MI SIĘ KONKRETNY KLIENT TO BĘDĘ CHCIAŁA TĄ UMOWĘ WYPOWIEDZIEĆ. NAJEMCA ZGADZA SIĘ NA TO POZDRAWIAM


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika