Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zwrot zadatku - niedostarczenie towaru

Pytanie: Prowadzę własną działalność gospodarczą - przyjęłam zamówienie na sprowadzenie sypialni z zagranicy w danym kolorze i pod wymiary przez klienta podane. Przyjęłam na sypialnię zadatek w kwocie 500zł. Termin realizacji był do 4 tygodni. Sypialnia została zakupiona, ale był problem z transportem z Niemiec do Polski. Ci państwo zostali poinformowani telefonicznie o zmianie terminu z powodów niezależnych ode mnie, a od transportu. Informowałam, że termin się opóźni, prosiłam aby dzwonili do mnie i się informowali. W tym czasie ok.2 tyg.opóźnienia zaczęli mi wygrażać policją, sądami. Kiedy sprowadziłam tą sypialnię do Polski czekałam na telefon od nich. Po jakimś czasie dostałam maila, że mam im zwrócić wpłacony zadatek na konto bo inaczej oni oddadzą sprawę do sądu, na policję i zwrócę im koszty sądowe i podwójną sumę zadatku. Ponieważ miałam obawy, że - jeżeli wyślę kierowcę 500km. z tą sypialnią - to mi za nią nie zapłacą. Zostali więc poinformowani, że sypialnia stoi i czeka na ich odbiór osobisty, powiedziałam jakie są moje obawy co do nich. Sypialnia do dnia dzisiejszego stoi i czeka na nich. Dostałam w dniu dzisiejszym od nich pismo, że mam im zwrócić ten zadatek w kwocie 500zł na konto, bo inaczej oni sprawę kierują do sądu. Wchodzi w rachubę tylko osobisty odbiór zadatku w siedzibie firmy ponieważ potrzebuje jakiś dokument tożsamości zgodny z oryginałem. Sprowadzenie takiej sypialni kosztuje mnie 3000zł. Czy ten zadatek, który wzięłam na sypialnię - a sypialnia nadal stoi i czeka na nich - muszę im zwrócić? Kto w tym przypadku poniesie koszty i zakup sprowadzonej sypialni?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 394 kc w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Jeśli niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada.

Z opisu sytuacji nie wynika jednoznacznie dlaczego nastąpiło opóźnienie transportu. Pomijając powyższe należy stwierdzić, że nie wykonała Pani umowy, skoro nie dostarczyła Pani towaru mimo, że taki obowiązek wynikał z zawartej umowy - zakładając  że  zobowiązała się Pani do dostarczenia towaru.

Jeśli strony nie uzgodniły czy kupujący sami mają odebrać towar czy ma on im być dostarczony ani nie wynika to z właściwości zobowiązania, zastosowanie znajdzie art. 454 kc. Zgodnie z nim:

Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik (czyli Pani) miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania.

Kolejną kwestią jest to czy Pani mogła nie wydać (nie dostarczyć towaru) powołując się na obawy o zapłatę. Zgodnie z art. 488 kc  w przypadku umów wzajemnych (a taką jest umowa sprzedaży) wydanie towaru i zapłata powinny nastąpić jednocześnie, chyba że z umowy, z ustawy albo z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron obowiązana jest do wcześniejszego świadczenia.  Jeżeli świadczenia wzajemne powinny być spełnione jednocześnie, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego.

Aby zatrzymać zadatek musiałaby więc Pani argumentować, że nie wykonanie umowy nastąpiło z przyczyn, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie kupujący. Niestety opis sytuacji budzi w tym zakresie wątpliwości (czy na pewno Pani się wywiązała ze swego zobowiązania) i nie pozwala na stwierdzenie, że to kupujący ponoszą wyłączną winę. Nie jest też naszym zdaniem uzasadnione żądanie osobistego odbioru przez klientów zadatku, skoro ma Pani pismo od nich z nr rachunku bankowego. Dowód osobisty w takim przypadku jest zbędny. Jeśli wina leży po obu stronach, to powinna Pani zwrócić zadatek w żądanej kwocie. W takim przypadku koszty zakupu musi Pani sama ponieść w ramach ryzyka gospodarczego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zwrot zadatku - niedostarczenie towaru

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 9
  • 2
  • 4
  • 5
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Lech

    ocena usługi:

    Prawo to gra niuansów a że jest to mój pierwszy kontakt z tą dziedziną wiedzy dziękuję za wprowadzenie : ciekawe i pouczające! L.
  • Dorota

    ocena usługi:

    Żałuję, że wcześniej nie skorzystałam z usług e-prawnik. W odpowiedzi na moje zapytanie, otrzymałam klarowne wyjaśnienie i wskazane drogi postępowania wraz z uzasadnieniem. GORĄCO POLECAM
  • Bożena

    ocena usługi:

    Rozwiała moje wątpliwości, mimo że napisana językiem prawniczym i nie dla każdego może być zrozumiała. Na pewno w przyszłości skorzystam z usług.
  • Hanna

    ocena usługi:

    Opinie bardzo pomocne, napisane prostym językiem aby można było wszystko dobrze zrozumieć.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Barbara

    ocena usługi:

    Wyczerpująca, fachowa opinia, jestem bardzo zadowolona. Polecam.
  • Jarosław

    ocena usługi:

    Warto polecić i wyróżnić firmę profesjonalną. Odpowiedzi na pytania a nie zapełnianie stron bełkotem. Szanujmy taką pracę.
  • Marcin

    ocena usługi:

    Pelen profesjonalizm problem doglebnie przeanalizowany i rzeczowa odpowiedz .Bardzo polecam
  • Marzena

    ocena usługi:

    Opinia zrozumiała i wyczerpująca. Rozwiała w pełni moje wątpliwości. Polecam. Marzena
  • Marcin

    ocena usługi:

  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • JOANNA

    ocena usługi:

    Rzetelność, klarowność, szybkość. Polecam serdecznie. W przypadku kolejnych kwestii do rozstrzygnięcia na pewno skorzystam właśnie z pomocy e-prawnika. Dziękuję i pozdrawiam ! Joanna
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

  • Michał

    ocena usługi:

    Szybka fachowa obsługa, rozsądna cena. Bardzo dziękuję i polecam wszystkim. Pozdrawiam Michał
  • Grzegorz

    ocena usługi:

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca. Jestem zadowolona. Pozdrawiam





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane