Alimenty od rodziców byłego męża

Pytanie:

"W maju br. wyrokiem sądu uzyskałam rozwód. Mam 9 letniego syna i zostały przyznane na jego rzecz alimenty. Posiadam także tytuł wykonawczy z datą 12.06.2003r. Niestety mój były mąż od rozprawy nie wywiązuje się z tego obowiązku.Nie jest nigdzie zatrudniony ale wiem że pracuje "na czarno" w firmie swojej konkubiny. Czy zgłoszenie tego faktu do komornika może przynieść jakiekolwiek rezultaty oprócz ciągania się po sądach? Co zrobić jeśli komornik nie będzie w stanie ściągnąć nawet części należności? Słyszałam, że obowiązek alimentacyjny można przenieść na rodziców byłego męża (dziadków). Jak to zrobić? Poza nie płaceniem alimentów nie zabiega także zbytnio o kontakt z dzieckiem, chciałabym go pozbawić władzy rodzicielskiej bo w zaistniałej sytuacji wolałabym sama decydować o życiu dziecka. Co powinnam zrobić? Jak to wygląda gdy ojciec dziecka wyrazi na to zgodę a jak gdy sie sprzeciwi? Jakie koszty są z tym związane i kto je pokrywa? "

Odpowiedź prawnika: Alimenty od rodziców byłego męża

Skoro posiada Pani już tytuł wykonawczy, należy przedstawić go komornikowi do egzekucji i żądać wszczęcia egzekucji. Jeżeli jednak mąż nadal nie będzie spełniał swego obowiazku alimentacyjnego, może mu Pani obowiązek ten wyperswadować, informując go o mozliwości pociągnięcia do odpowiedzialności kanrnej, za popełnienie przestępstwa niealimentacji. Zgodnie bowiem z art. 209 par. 1 kodeksu karnego, to uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zgodnie z art. 132 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemozliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. W analizowanym przypadku osobami zobowqiazanymi do świadczeń alikentacyjnych w dalszej kolejności będą rodzice byłego męża - dziadkowie dziecka. Aby jednak uzyskac od nich alimenty na dziecko, nalezy złożyć przeciwko nim powództwo o wypłatę alimentów a w powództwie tym nalezy udowodnić, że osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych w bliższej kolejności (czyli były mąż) nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Dowodem takim może być np. oświadczenie komornika stwierdzające brak możliwości uzyskania od byłego męża zasądzonych alimentów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika