Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zakup domu na kredyt przed zawarciem małżeństwa

Zobacz także:

Pytanie: Przed zawarciem związku małżeńskiego ja i mój partner chcemy kupić stary dom. Na część spłaty mój partner zaciągnął kredyt z banku. Tylko on jest kredytobiorcą. Z chwilą zawarcia umowy kredytowej ja nie pracowałam. Czy mogę być współwłaścicielem zakupionej nieruchomości? Jeżeli nie to jak ten problem będzie wyglądał z chwilą zawarcia związku małżeńskiego? (Ten dom to również mój dorobek)

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Oczywiście, że tak. Może Pani być współwłaścicielem nieruchomości. Przed zawarciem związku małżeńskiego decyduje o tym wyłącznie umowa pomiędzy wami. Przepisy o wspólności majątkowej małżeńskiej nie mają tu żadnego zastosowania. Należy jednak zwrócić uwagę na szereg dodatkowych kwestii, które mogą pojawić w związku z tą transakcją. Po pierwsze zatem, kupując wspólnie dom przed zawarciem związku małżeńskiego, będzie stanowił on waszą współwłasność ułamkową i nie będzie przedmiotem wspólności małżeńskiej. Oznacza to zatem, w uproszczeniu, że każdy z małżonków będzie posiadał w swoim majątku odrębnym np. po 1/2 udziału w nieruchomości i do tej współwłasności będą miały zastosowanie inne przepisy niż do wspólności małżeńskiej. Po drugie, proszę przyglądnąć się umowie kredytowej. Jeśli kredyt ma charakter celowy (na zakup domu) to należy go wykorzystać zgodnie z warunkami ustalonymi w umowie. Po trzecie, proszę rozważyć, z jakiego źródła pochodzić będą środki na zakup waszych udziałów. Jeżeli każde z was finansuje zakup z własnych środków to nie ma to znaczenia. Treść pytania zdaje się jednak sugerować, że rozkład ciężaru finansowego będzie nierówny, a to oznacza przysporzenie na rzecz jednej strony czyli np. darowiznę podlegającą opodatkowaniu.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zakup domu na kredyt przed zawarciem małżeństwa

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
 • Mariusz

  ocena usługi:

  Wszystkie moje oczekiwania wobec e-prawnik.pl zostały spełnione. Polecam.
 • Dark

  ocena usługi:

  Dziękuje bardzo za pomoc w sprawie zasiedzenia Porada prawna zadowala mnie w całkowitym stopniu jest jasna i zrozumiała.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam !!!
 • Ewa

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z porady e-prawnik. Nigdy nie zawiodłam się na Ich profesjonalności. Porady jasne, proste, przejrzyste, zrozumiałe. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy borykają się z jakimkolwiek problemem prawnym. Na pewno jeszcze nie raz skorzystam z Waszych usług. Bardzo dziękuję.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane