Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zakwestionowanie umowy o pracę przez ZUS

Pytanie: Zatrudniłam na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony kobietę będącą w 7 miesiącu ciąży, o czym nie zostałam poinformowana przez zatrudnianą. Przedłożyła mi aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do podjęcia pracy na ustalonym stanowisku i braku adnotacji o jej ciąży. Po 3-ech miesiącach od dnia porodu ZUS wydał decyzję, w której zobowiązał naszą firmę do wyrejestrowania w/w pracownicy z ubezpieczeń społecznych z kodem pracownika i zarejestrowanie jej z kodem zleceniobiorcy, zarzucając firmie zatrudnienie w/w pracownicy na podstawie stosunku pracy, jako działanie mające na celu "odnoszenie korzyści materialnych". Dodaję, że w/w pracownicę nie łączą żadne więzi rodzinne z zarządem firmy i innymi pracownikami. Czy ZUS miał prawo wydać taka decyzję i czy istnieją przepisy, które uprawniałyby pracodawę do takiego postępowania, nie narażając go na określone skutki prawne?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Nie ma przepisów, które zakazywałyby zatrudniania kobiet w nawet widocznej ciąży. Jest to jak najbardziej dozwolone. ZUS kwestionuje jednak niektóre przypadki takiego zatrudnienia na podstawie art. 58 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż czynność prawna mająca na celu obejście przepisów ustawy jest nieważna. Przepis ten stosuje się do prawa pracy na mocy art. 300 kodeksu pracy. Chodzi o to, by zapobiegać zatrudnianiu osób tylko w celu zapewnienia im świadczeń przysługującym pracownikom. Od decyzji ZUS można się odwołać do sądu. W postępowaniu będzie można udowodniać, iż zatrudnienie ciężarnej nie było podyktowane chęcią obejścia przepisów i zapewnienia jej świadczeń z ubezpieczenia społecznego, lecz rzeczywiście wynikało z potrzeby zatrudnienia pracownika.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zakwestionowanie umowy o pracę przez ZUS

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Piotr

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Renata

  ocena usługi:

 • Włodek

  ocena usługi:

 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wszystko poszło szybko i sprawnie. Jestem bardzo zadowolony
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Polecam, każde nurtujące mnie pytanie opisane bardzo szczegółowo. Jeśli jeszcze będę potrzebowała pomocy, na pewno do Państwa wrócę.
 • Kinga

  ocena usługi:

 • Adrianna Rożej

  ocena usługi:

 • Jerzy

  ocena usługi:

  Dziękuje , za bardzo szybką odpowiedz.
 • Rutkowska

  ocena usługi:

 • Leszek

  ocena usługi:

 • Marta

  ocena usługi:

  Dziękuję. Opinia uzyskana od Państwa pozawala mi z nadzieją oczekiwać na sprawę w sądzie. Wiem już na czym mam się oprzeć i jakie są moje prawa. Państwa stronę polecę każdemu kto będzie tego potrzebował.
 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane