Zwrot zagranicznego VAT a podatek dochodowy

Pytanie:

"Czy otrzymanie przez polskiego przedsiębiorcę (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), od niemieckiego urzędu podatkowego, zwrotu niemieckiego podatku VAT zapłaconego w towarach i usługach zakupionych na terenie Niemiec, w sytuacji, gdy podatek ten został zaliczony w koszty działalności gospodarczej przedsiębiorcy w momencie księgowania w koszty niemieckiego rachunku np. za paliwo - jest przychodem z działalności gospodarczej, lub innym rodzajem przychodu, albo czy powinien zostać uwzględniony (pomniejszyć) w kosztach działalności gospodarczej przedsiębiorcy?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot zagranicznego VAT a podatek dochodowy

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych milczą na temat zasad rozliczania zapłaconego zagranicznego podatku VAT przez polskich przedsiębiorców.

Można się spotkać ze stanowiskiem, że podatek taki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, a ewentualny jego zwrot – przychodu w rozumieniu przepisów ustawy (tak, przykładowo, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w piśmie z dnia 29 grudnia 2004 r., Nr II/423/13/04).

W naszej ocenie stanowisko to nie jest prawidłowe. Uważamy, że podatnicy podatku dochodowego mają pełne prawo zaliczania zagranicznego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu. Art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy (na który powołał się organ podatkowy w powyższym piśmie) nie ma zastosowania do podatku VAT nakładanego innymi przepisami niż przepisy polskie.

Jednocześnie problem sprawa określenie skutków podatkowych zwrotu takiego podatku. Przepisy przewidują powstanie przychodu tylko w przypadku zwrotu polskiego podatku VAT (por. art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy). Tym niemniej w naszej ocenie należy w omawianym przypadku zastosować odpowiednio ten właśnie przepis i uznać uzyskany zwrot za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika