Nowe prawo umożliwi korzystniejsze partnerstwo dla innowacji
Nowe metody leczenia cukrzycy i chorób oczu, uruchomienie produkcji pojazdów napędzanych wodorem - to tylko niektóre projekty, które powstaną dzięki partnerstwu badań naukowych między UE, sektorem prywatnym i państwami członkowskimi w ramach programu Horyzont 2020.
Pierwsza runda finansowania zostanie przeznaczona na projekty, które podniosą poziom życia ludzi i zwiększą konkurencyjność europejskiego przemysłu.
- Jedynie dzięki wspólnemu wysiłkowi wybitnych przedstawicieli środowisk akademickich, przemysłu, MŚP, instytutów badawczych i innych organizacji możemy sprostać ogromnym wyzwaniom, które przed nami stoją. To właśnie partnerstwa publiczno-prywatne służą połączeniu wysiłków, aby uczynić lepszym życie Europejczyków, stworzyć nowe miejsca pracy i zwiększyć naszą konkurencyjność. Jesteśmy zdecydowani priorytetowo traktować wpływ unijnego budżetu na ożywienie gospodarcze, a takie zadanie spełniają właśnie partnerstwa.
Dzięki pierwszemu zaproszeniu do składania wniosków o dofinansowanie przemysłu w wysokości 1,1 mld euro, w ramach pakietu reprezentującego łącznie 22 mld euro na rzecz rozwoju gospodarczego i nowych miejsc pracy w ciągu siedmiu lat. Będą one przynosić rezultaty, których nie mogłyby osiągnąć samodzielnie żadne przedsiębiorstwa, państwa, a nawet Unia Europejska - powiedział José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej.
Ogłoszenie pierwszego zaproszenia następuje niemal dokładnie rok po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła pakiet dotyczący inwestycji w innowacje - szereg wniosków dotyczących ustanowienia siedmiu publiczno-prywatnych i czterech publiczno-publicznych partnerstw. Będą one działały w kilku kluczowych dziedzinach, takich jak medycyna, transport, elektronika i biogospodarka, i są warte ogółem ponad 22 mld euro. Wnioski zostały przyjęte przez Parlament Europejski oraz Radę UE.
W imieniu siedmiu partnerstw publiczno-prywatnych, ich dyrektorzy generalni, operacyjni i techniczni przekonują, że dzięki wspólnym przedsięwzięciom przekonali się, że partnerstwa publiczno-prywatne to dobrze funkcjonujący model. Znajdują się one wśród światowych liderów w wykorzystywaniu publicznych i prywatnych inwestycji w badania naukowe i innowacje. Już osiągnęły wyniki, które pomagają poprawić jakość życia i przyczyniają się do konkurencyjności Europy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?