Ostatnia szansa na wybór lokalu wyborczego

Chcesz głosować za pomocą nakładki Braille'a, korespondencyjnie lub w lokalu dla osób niepełnosprawnych? Zgłoś to jeszcze dziś.

Do 26 września niepełnosprawny może zdecydować, w którym lokalu wyborczym wrzuci głos do urny.

– W tym celu powinien złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie właściwym dla wybranego lokalu wyborczego – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.

Wniosek powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania. Trzeba w nim podać też adres lokalu, w którym chcemy głosować.

Taki wniosek możemy przygotować sami. Można też skorzystać z gotowego wzoru. Wypełniony dokument dostarczamy do urzędu gminy ze względu na miejsce zameldowania.

Porady prawne

WNIOSEK O DOPISANIE DO SPISU WYBORCÓW DLA WYBORCY NIEPEŁNOSPRAWNEGO

Skąd mamy wiedzieć, które lokale są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych? Pełną listę takich miejsc ogłaszali wójtowie. Musieli to zrobić w obwieszczeniach do 8 września.

Jeśli chcesz szybko sprawdzić, który lokal w Twojej gminie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, możesz skorzystać również z naszej interaktywnej mapki lokali wyborczych. Wystarczy wybrać województwo i kliknąć na nazwie swojej miejscowości. W przypadku wsi wybieramy nazwę miasta gminnego.

GDZIE ZNAJDĘ LOKAL DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ?

Dziś mija również termin dla osób, które chcą zagłosować za pomocą nakładek Braille'a. Taki zamiar powinien być zgłoszony wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta). – Można to zrobić ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej – informuje Państwowa Komisja Wyborcza. W zgłoszeniu trzeba wskazać obwód głosowania właściwy dla miejsca zamieszkania.

Dzięki zgłoszeniu, w dniu wyborów Komisja Obwodowa, w której będzie głosował wyborca, będzie zaopatrzona w specjalną nakładkę do głosowania wykonaną w języku Braille'a. Zostanie ona wydana na prośbę niepełnosprawnego. Po oddaniu głosu trzeba ją zwrócić.

Poinformuj, że wyślesz głos listem

Do 26 września trzeba też zdecydować, czy chcemy zagłosować korespondencyjnie. Kodeks wyborczy wprowadził taką możliwość dla osób, które na stałe mieszkają za granicą lub w Polsce, lecz w dnu głosowania będą poza granicami kraju.

Jeśli wyborca zamierza skorzystać z tej opcji, musi o tym poinformować konsula we wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Wystarczy zaznaczyć to w odpowiedniej rubryce.

WNIOSEK O DOPISANIE SIĘ DO SPISU WYBORCÓW

Nie musimy jednaj korzystać z formy pisemnej. Zamiar oddania głosu drogą korespondencyjną można zgłosić też np. dzwoniąc do konsulatu. Wtedy podajemy urzędnikowi nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania. Jeśli zgłoszenie składamy w kraju należącym do UE, to zamiast informacji z paszportu podajemy numery z dowodu osobistego.

Do dziesiątego dnia przed wyborami powinniśmy otrzymać przesyłkę zawierającą m.in. zaadresowaną kopertę zwrotną, kopertę na karty do głosowania oraz oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu. W pakiecie znajdzie się też instrukcja, która wyjaśni zasady oddania głosu na odległość.

GDZIE MOŻNA ODDAĆ GŁOS ZA GRANICĄ? LISTA OBWODÓW

Musimy pamiętać ponadto, że nie każda komisja za granicą obsługuje głosowanie korespondencyjne. Głos w taki sposób można oddać w obwodach, które w powyższej liście oznaczono literą "K".

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • djey 2013-09-26 21:17:37

    juz nawet u niepelnosprawnych zebraja o glosy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika