Poczta Polska straci monopol, ale jeszcze nie teraz
Tylko ona dostarczy emerytom przekazy pieniężne. Zachowa również wyłączność na zasiłki z pomocy społecznej.
Do końca tego roku rząd musi otworzyć rynek usług pocztowych. Taki obowiązek nałożyła na nasz kraj Unia Europejska.
Przygotowano już nowelizację przepisów w tej sprawie. Dokument trafił do Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji.
W założeniu nowela ma zwiększyć konkurencję na rynku usług pocztowych, co przełoży się zapewne na niższe opłaty za listy czy paczki. Zgodnie z projektem wraz z początkiem 2013 roku państwowa spółka straci monopol na przesyłki o wadze do 50 gramów.
Teraz wspomniane ograniczenie jest obchodzone przez inne firmy dostawcze przez wrzucanie do kopert metalowych blaszek, które dociążają przesyłkę do ustawowego limitu. Już za pół roku takie praktyki będą zbędne.
Nowe przepisy wprowadzą jednak wiele wyłączeń, które utrzymają jeszcze przez pewien czas monopol Poczty Polskiej w kilku ważnych segmentach rynku.
Operator wyznaczony z przywilejem
Zgodnie z nowelizacją zagwarantowanie dostępności powszechnych usług pocztowych jest możliwe tylko poprzez wyznaczenie operatora, który będzie zobowiązany do ich wykonywania.
Zostanie on wybrany w drodze konkursu. – Kadencja potrwa 10 lat – wyjaśnia resort administracji i cyfryzacji, który przygotował projekt. – Pierwszym operatorem wyznaczonym z mocy ustawy na okres 3-letni będzie Poczta Polska – tłumaczy ministerstwo. Zatem jeszcze do 2016 roku państwowa spółka będzie miała wyłączność na pewne usługi.
Monopol na emeryta i rencistę
Zgodnie z projektem jedynie wyznaczony operator dostanie prawo przyjmowania przekazów pocztowych ze świadczeniami z ubezpieczeń społecznych – w tym emerytalnymi i rentowymi – oraz świadczeniami z pomocy społecznej.
Według rządu tylko w taki sposób można zapewnić doręczenia wspomnianych świadczeń wszystkim obywatelom, szczególnie tym starszym i schorowanym, którzy nie mają kont bankowych.
Ponadto projekt zostawi Poczcie Polskiej na kolejne trzy lata wyłączność na przekazy pieniężne na terenach wiejskich. Dlaczego? – Ponieważ dostarczenie przekazu pocztowego do odległych i słabo zaludnionych terenów wiejskich dla innych operatorów może być ekonomicznie nieatrakcyjne – twierdzą autorzy nowelizacji.
PIT-y, skarbówka, policja, gmina…
Przesyłając korespondencję do takich organów nadal lepiej będzie korzystać z usług państwowej spółki. Odświeżane prawo stanowi bowiem, że jedynie potwierdzenie nadania listów lub przekazów wydane przez placówkę wyznaczonego operatora będzie miało moc dokumentu urzędowego.
- Taka regulacja jest kontynuacją dotychczas obowiązującego przepisu, co jest uzasadnione szczególną rolą operatora wyznaczonego, któremu państwo powierza świadczenie usługi powszechnej i który gwarantuje ciągłość i dostępność tej usługi – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.
Wypełniając zatem PIT za rok 2012 na ostatnią chwilę jedynie druk nadania z Poczty Polskiej poświadczy, że wysłaliśmy zeznanie na czas. Tak samo będzie np. z mandatami za przekroczenie prędkości czy złe parkowanie.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?