Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przybędzie taksówek. Ceny spadną?

www.sxc.hu/mooncat
(fot. www.sxc.hu/mooncat)

Od dziś gmina nie będzie ograniczać liczby taksówek na swoim terenie.

Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Dostęp do zawodu taksówkarza ma być teraz równy dla wszystkich. Wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B oraz skończone specjalistyczne szkolenie.

W konsekwencji na ulicach przybędzie aut z napisem TAXI. Większa konkurencja powinna spowodować obniżenie cen. Według obecnych taksówkarzy nie jest to takie pewne. – Taniej się już nie da. Utrzymanie obecnych cen będzie bardzo trudne. Gwarantuję, że będzie nawet drożej – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Paweł Biedrzycki, prezes Super Taxi.

- Zapomnijmy o obniżce – twierdzi również Michał Więckowski, przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy Solidarność. – Trzeba utrzymać siebie, rodzinę, samochód, opłacić składki ZUS i podatki. Dochodzi do tego coraz wyższa cena benzyny. Dlatego ceny za przejazdy na pewno nie pójdą w dół – mówi dla e-prawnik.pl Więckowski.

Według związkowca skoro miasto nie ustala już liczby taksówek, to nie powinno również ustalać maksymalnych opłat, jakie pobiera się za kilometr. – O zniesienie urzędowych cen na taksówki wystąpimy do Trybunału Konstytucyjnego. Mamy już gotowy wniosek, wkrótce go złożymy – mówi  przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy. – Zdaję sobie sprawę, że otwieramy puszkę Pandory, ponieważ na braku limitów cen mogą skorzystać nieuczciwi taksówkarze – dodaje.

Potwierdza to również prezes Super Taxi. – Nie wiem, czy wyjdzie to na dobre pasażerom. Taksówkarze mogliby znacznie zawyżać ceny – mówi Paweł Biedrzycki.

Nowi w zawodzie mogą wozić taniej

Starający się teraz o licencje taksówkarze będą mogli jednak pozwolić sobie na niższe ceny. Jako początkujący przedsiębiorcy zostaną bowiem zwolnieni z niektórych opłat, np. przez dwa lata będą płacić mniejsze składki do ZUS. Mogą też starać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy na nowe samochody oraz kasy fiskalne.

- Nadmiar taksówkarzy na rynku spowoduje, że będzie wygrywał najsilniejszy – przyznaje Michał Więckowski. W tym przypadku najsilniejszym może okazać się ten, kto zaproponuje nam najniższą cenę za przejazd. Obecni taryfiarze mogą więc dużo stracić utrzymując dotychczasowe stawki.

Za udawanie taksówki wysoka kara

Zgodnie z nowym prawem licencja taksówkarza będzie potrzebna również na tzw. okazjonalny przewóz osób. Kierowcy, którzy zarabiają dzisiaj w taki sposób mają rok na jej wyrobienie. Jeśli tego nie zrobią i nadal będą świadczyć usługi, to zapłacą 15 tys. zł kary.

Okazjonalny przewóz będzie możliwy bez licencji tylko autem zabytkowym lub takim, które jest przystosowane do przewożenia najmniej 7 osób licząc z kierowcą.

Oznacza to koniec z zarobkowym przewożeniem pasażerów w zwykłym samochodzie osobowym, który przypomina taksówkę, a zamiast oznaczenia TAXI ma np. napis przewóz osób. Teraz taksówkarze nie mogą konkurować z cenami przewoźników, którzy się pod nich podszywają. Nowe przepisy są zatem dla nich korzystne. Zdarzało się też, że na udawanej taksówce tracili pasażerowie. Niektórzy okazjonalni przewoźnicy kazali sobie płacić za jeden kilometr trasy nie 1,90 zł, a nawet 90 zł.

Taksówkarz i przewoźnik - co ich odróżni?

Zgodnie z prawem ten pierwszy musi mieć taksometr. Pasażer płaci po podróży, a opłata jest zależna od przejechanych kilometrów. Przewoźnik jeździ natomiast z reguły po wyznaczonej, stałej trasie i nie musi mieć taksometru. Trzeba mu zapłacić jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Stawka jest tutaj stała niezależnie od przejechanych kilometrów.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r.  o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 48 poz. 247).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Przybędzie taksówek. Ceny spadną?

 • Andrzej 2012-05-30 20:26:48

  Re: Przybędzie taksówek. Ceny spadną?

  Nie sądzę, aby radykalnie wzrosła liczba taksówek. To nie jest aż tak intratne zajęcie. Jeśli uważa ktoś,że jest inaczej, niech sam spróbuje...

 • galaxy 2012-05-28 22:38:19

  Re: Przybędzie taksówek. Ceny spadną?

  Teraz młodzi emerytowani policjanci , dorabiający sobie jako taksówkarze a także Ci starsi podyktują ceny niższe od innych , ponieważ oni traktują pracę na taksówce jako fuchę do emerytury i rozrywkę dla zabicia nudy.Do nich każdy pasażer chętnie wsiądzie i dużym obrotem wyjdą na swoje i nie będzie to uczciwa konkurencja a karykatura zasady wolnej konkurencji....

 • cierp 2011-04-13 17:08:41

  Re: Przybędzie taksówek. Ceny spadną?

  panie "prawnik" naucz się czytać przepisy ze zrozumieniem (art.18 ust.4a Ustawy o transporcie drogowym), gdzie tam jest zapisane lub z czego wynika informacja zamieszczona w tekście pt. "Przybędzie taksówek. Ceny spadną?" cytuję: "Okazjonalny przewóz będzie możliwy bez licencji tylko autem......., które jest przystosowane do przewożenia najmniej 7 osób licząc z kierowcą." ?

 • Taksówkarz Poznań 2011-04-11 08:51:21

  Re: Przybędzie taksówek. Ceny spadną?

  W Polsce był już okres co taksówkarzem mógł być każdy i nie wyszło nam to na dobre .Jesteśmy jednym krajem w UNI co nie ma limitów na licencje taksówkowe i nie ma ustalonej jednolitej taryfy opłat ale jest łamanie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczy przetargów na znak drogowy drogowy TAXI oraz postoje taksówek w miejscach póblicznych jakimi są Lotniska dworce PKP PKS.

 • mrnobody656 2011-04-07 10:45:20

  Re: Przybędzie taksówek. Ceny spadną?

  Przy obecnych cenach paliwa nie wierzę, aby mogło być taniej. Jeśli ceny się utrzymają już będzie dobrze.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane