Szef Sztabu Generalnego WP na jesiennej sesji Komitetu Wojskowego NATO

W dniach 18 - 20. 11. br., Szef Sztabu Generalnego WP generał Franciszek GĄGOR przebywał w Brukseli na jesiennej sesji Szefów Sztabów Obrony NATO (MC/CS), w której uczestniczą także szefowie Sztabów Albanii i Chorwacji - państw zaproszonych do Sojuszu.

Tematyka spotkań dotyczyła m.in. operacji NATO w Kosowie i Afganistanie, reformy Sił Odpowiedzi NATO (NRF) i systemu dowodzenia NATO, a także relacji NATO z Rosją. Oddzielne sesje poświęcone były współpracy NATO  z Ukrainą oraz z państwami Partnerstwa Euroatlantyckiego i Dialogu Śródziemnomorskiego.
 Podczas sesji generał GĄGOR wyraził pogląd, iż siły NATO służące w ramach operacji KFOR w Kosowie powinny stopniowo przekazywać zadania Kosowskim Siłom Bezpieczeństwa, a także przedstawicielom misji unijnej EULEX. Zdaniem Szefa SG WP, Sojusz powinien z czasem zmniejszyć swój udział w Kosowie, aby mogło bardziej zaangażować się w inne operacje. Generał Gągor zaakcentował ponadto, że dla zapewnienia stabilizacji w Kosowie, należy również brać pod uwagę sytuację w szerszej regionalnej perspektywie. Jednocześnie wydaje się zasadne, aby „wszelkie dalsze działania NATO w Kosowie były skorelowane z działaniami UE w tym rejonie oraz rozwojem sytuacji w Bośni i Hercegowinie w ramach operacji ALTHEA".
 Szef SG WP poinformował szefów obrony państw NATO o zwiększeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie i objęciu przez niego 30 października br. w ramach operacji ISAF odpowiedzialności za prowincję Ghazni. PKW liczy obecnie ok. 1600 żołnierzy i wspierany jest m.in. przez osiem śmigłowców. Generał GĄGOR dodał, iż strona polska nie tylko utworzyła dodatkowe zespoły łącznikowo-szkoleniowe (OMLT) dla armii afgańskiej, ale planuje również dyslokować na wiosnę przyszłego roku w rejonie operacji zespoły do szkolenia policji. Strona polska wspiera Afgańskie Siły Bezpieczeństwa sprzętem i wyposażeniem, co ułatwia stopniowe przejmowanie przez nie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w prowincji Ghazni.
Oprócz udziału w sesji MC/CS generał GĄGOR spotkał się również z szefem Sztabu Generalnego Izraela, gen. broni Gabi ASHKENAZI'IM, który przybył do Brukseli w ramach spotkania Komitetu Wojskowego NATO z szefami sztabów obrony Państw Dialogu Śródziemnomorskiego.

Porady prawne

***

Komitet Wojskowy jest najwyższą władzą wojskową NATO. Formalne spotkania KW na poziomie Wojskowych Szefów Obrony (Szefów Sztabów Generalnych) państw członkowskich odbywają się trzy razy do roku, w tym dwa razy (wiosna, jesień) w Kwaterze Głownej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego.

ZESPÓŁ PRASOWY
SZTABU GENERALNEGO WP 

Źródło: www.mon.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika