Ta reforma uchroni Ukrainę przed działaniami Rosji

Polska koncepcja reformy samorządowej jest antidotum na groźne pomysły federalizacji czy autonomii - podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prezydent Komorowski wspomniał o rozmowach z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej, pełniącym obowiązki prezydenta Ołeksandrem Turczynowem i premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Bronisław Komorowski powiedział, że głównym tematem jego rozmów ze stroną ukraińską była reforma administracyjna - reforma samorządowa na Ukrainie. Przypomniał, że zabiega o to od długiego czasu, bo właśnie w tej reformie widzi szansę dla Ukrainy w powieleniu polskich, sprawdzonych wzorców.

O rezultatach spotkania w Genewie prezydent rozmawiał także z Przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Porady prawne

- Polska koncepcja reformy samorządowej jest antidotum na groźne pomysły federalizacji czy autonomii - podkreślił.

- Dziś śledzimy wszystkie zagrożenia o charakterze militarnym na Ukrainie, na tym skupiamy uwagę, ale miejmy świadomość, że prawdopodobnie przyszłość Ukrainy rozstrzygnie się w ramach debaty o kształcie ustroju tego państwa. Debaty, która musi się toczyć głównie wewnątrz Ukrainy. My możemy tylko ją wspierać, podpowiadać, pomagać - ocenił Bronisław Komorowski. Jego zdaniem debata o kształcie ustroju będzie zasadnicza debatą w najbliższych tygodniach.

- To się ściśle wiąże z porozumieniem w Genewie, gdzie padły - z ust ministra spraw zagranicznych Rosji - już inne słowa, niż parę dni temu, słowa już bez użycia terminu federalizacja. Padło słowo, które należy odczytywać jako akceptację dla decentralizacji, a więc samorządności - powiedział.

W jego ocenie, pewnie będzie się toczył duży spór o to, jaka forma samorządności jest dla Ukrainy najkorzystniejsza. - Pewnie będą pomysły na różne formy samorządności, bardziej atrakcyjne dla innych, być może dla Rosji. My stoimy na stanowisku, że to Ukraina powinna dokonać tego wyboru sama - dodał.

Wsparcie reform na Ukrainie

Prezydent przypomniał, że działa zespół prezydencko-rządowo-samorządowy pod kierownictwem Marcina Święcickiego, który pracuje z Ukraińcami.


- Z dużą odwagą i z głębokim przekonaniem przekazujemy Ukraińcom nasze doświadczenia, wiedzę ekspercką, ale także doświadczenie przez kontakty samorządów polskich i ukraińskich - zaznaczył. - Zachęcamy do pogłębionej reformy, bo jesteśmy przekonani , że to może służyć wszystkim na Ukrainie - ludności rosyjskojęzycznej, ukraińskojęzycznej - dodał.

- Samorządność to wielka szansa Ukrainy, także uniknięcia tego rosyjskiego miecza, który chce Ukrainę podzielić na kawałki wedle zasad federacji czy autonomii - uważa Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że wielkim polskim zadaniem jest wyspecjalizowanie się we wsparciu reform w kilku ważnych obszarach: propozycje działań w zakresie budowy systemu antykorupcyjnego na Ukrainie, wsparcie reformy samorządowej oraz dla reformy gospodarczej.

Zdaniem prezydenta kwestie związane z samorządnością i decentralizacją mogą być lepiej albo gorzej zapisane w konstytucji. Bronisław Komorowski zaproponował uzupełnienie działającego już zespołu ekspertów o konstytucjonalistów, m.in. prof. Pawła Sarneckiego.

Pomoc w reformowaniu armii


- Być może nie teraz, w okresie gorącego kryzysu, bo tego się nie da zrobić, ale jeśli Ukraina będzie chciała skorzystać z polskich doświadczeń w zakresie głębokiej reformy armii, to i tu jest możliwe wsparcie eksperckie - zapowiedział Bronisław Komorowski.

Zaznaczył, że Polska może się pochwalić stosunkowo dobrym, łagodnym przeprowadzeniem armii z poprzedniej rzeczywistości ustrojowej sprzed 1989 roku na pozycję armii, którą odzyskał naród.

- Doświadczenie w zakresie reformowania sił zbrojnych i przywracania im w pełni narodowego charakteru jest także możliwe, o ile strona ukraińska będzie chciała z tego skorzystać - dodał Prezydent RP.

Źródło: prezydent.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • karoL 2016-04-22 13:29:54

    Teraz czas jest krytyczny i szybkość działania niezbędna. Można jedynie sugerować Ukrainie przyjęcie polskich metod reform samorządowych, podatkowych i innych, może z wyjątkiem systemu ochrony zdrowia. Władze już zadeklarowały wysłanie ekspertów, którzy pomogliby te reformy przeprowadzić. Zmiany konstytucyjne powinny doprowadzić do zmiany ustroju z prezydenckiego na gabinetowo-prezydencki i stworzyć podwaliny pod nowoczesny system prawny.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika