Prawo cywilne: Własność - Artykuły

Jak ustalić prawo do nieruchomości ? opinia prawna

7.3.2024

W trybie procesu o ustalenie, że określone osoby są w chwili obecnej właścicielami działki, jako spadkobiercy osób błędnie ujawnionych w dokumentach hipotecznych (nie mających już waloru księgi wieczystej) można powoływać wszelkie dowody: ze świadków na tę okoliczność, że na niej (...)

Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych

30.5.2017

Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma przykładowo decydujące znaczenie dla obliczenia terminu zasiedzenia. Czym jest dobra wiara? Czy (...)

Księgi wieczyste - założenie i wpis do księgi wieczystej

10.8.2011

Założenie księgi wieczystej następuje na wniosek osoby uprawnionej. W wyjątkowych sytuacjach założenie księgi wieczystej może nastąpić z urzędu np. po otrzymaniu przez sąd zawiadomienia o zmianie właściciela danej nieruchomości sąd z urzędu wszczyna postępowanie o założenie księgi (...)

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość?

6.5.2010

Wielu ludzi nurtuje ten problem, a to ze względu na występujące od czasu do czasu \"afery\". Przykładem mogą tu służyć chociażby sprzedaże kamienic przez \"cudownie odnalezionych\" właścicieli, a którzy - jak się później okazało - nie żyją od kilkudziesięciu lat. Czym (...)

Budynek na gruntach sąsiadujących - opinia prawna

29.1.2009

W przypadku wzniesionego budynku na gruntach sąsiadujących, w zasadzie można mówić o 3 wariantach, które wyczerpują zakres możliwych rozwiązań: - można uznać, że mamy do czynienia z odrębną własnością tej części domu, która stoi na działce X oraz odrębną własnością tej części (...)

Zasady obrotu skamielinami i innymi minerałami - opinia prawna

31.5.2005

Profesjonalny, czyli zarobkowy, zorganizowany i ciągły obrót wyżej wymienionymi towarami, legalnie nabytymi, jest oczywiście działalnością gospodarczą, więc stosuje się tu regulacje prawne określone w punkcie poprzedzającym dotyczące prowadzenia tej działalności. Osiąganie dochodu (...)

Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

4.2.2005

Pojęcie posiadacza należy rozumieć tak samo, jak czyni to kodeks cywilny. Posiadaczem jest więc osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto faktycznie włada rzeczą jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika