Egzekucja należności z abonamentu RTV

Pytanie:

"Podobno obowiązują takie interpretacje przepisów o abonamencie RTV, że jakakolwiek egzekucja zaległości z tytułu abonamentu jest niemożliwa. Czy to prawda?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja należności z abonamentu RTV

Przedstawiona powyżej opinia nie jest zgodna z prawdą. Przepisy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych wyraźnie przewidują, że należności z tytułu opłat abonamentowych podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym (art. 7 ust. 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy, za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Dla celów pobierania tych opłat odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają zarejestrowaniu w placówkach operatora publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188, z późn. zm). Takim operatorem jest np. Poczta Polska. Szczegóły w artykule: Jak zarejestrować odbiornik RTV.

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika (sprawdź obecne stawki abonamentu RTV), zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy.

Kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej prowadzi operator publiczny. Jeśli operator ten stwierdzi, że abonent zalega z opłatami lub trzeba naliczyć opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika, wówczas operator ten będzie mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne.

Uprawnionymi do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązków uiszczania opłaty abonamentowej są kierownicy jednostek operatora publicznego.

Więcej na ten temat w artykule: Kara za niepłacenie abonamentu RTV.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika