Maksymalne odsetki i prowizje

Pytanie:

"Prowadzę obecnie lombard. Od dnia 20.02.2005r wchodzi w życie tak zwana ustawa antylichwiarska która określa maksymalną roczną wysokość oprocentowania kredytu na czterokrotną wysokość stopy lombardowej, a wszelkie koszty jego udzielenia na maksimum 5% wartości pożyczki. Czy przyjmując pod zastaw od klienta "ruchomości" mogę ustalić osobne opłaty za ich przechowywanie, które w ogólnym rozrachunku przekroczą te 5 % i czy będzie to zgodne z nowym prawem?"

Odpowiedź prawnika: Maksymalne odsetki i prowizje

Gwoli ścisłości maksymalny limit odsetek będzie obowiązywał od 20 lutego 2006 r. Kwestie ograniczenia wysokości odsetek dotyczą każdej czynności prawnej nie tylko pożyczki czy kredytu. Kwota 5% odnosi się natomiast do maksymalnej wysokości opłat i prowizji i innych kosztów związanych z kredytem konsumenckim. Czym innym jest opłata za przechowanie. Jednakże z uwagi na ustanawianie dodatkowych opłat, które miałyby ominąć przepisy o wysokości procentowej odsetek należy uznać za obejście prawa cywilnego i nieważne. Proszę zauważyć mechanizm. Osoba oddaje rzecz do lombardu pod zastaw. Otrzymuje środki pod określony procent. Jeśli koszty przechowania są wygórowane mogą zostać potraktowane jako ominięcie przepisów o odsetkach. Pamiętać należy, że umowa pożyczki podlega regulacjom ustawy o kredycie konsumenckim. Zatem opłaty i prowizje nie powinny przekraczać kwoty 5% wartości pożyczki, z wyłączeniem udokumentowanych lub wynikających z innych przepisów prawa kosztów, związanych z ustanowieniem, zmianą lub wygaśnięciem zabezpieczeń i ubezpieczeń.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika