Ochrona przed przejazdem sąsiada przez działkę

Pytanie:

"W jaki sposób zabronić sąsiadom przejazdu przez moją i sąsiada "A" działki. Niedawno otrzymaliśmy w darowiźnie działkę przylegającą do głównej drogi, na działce tej i działce sąsiedniej urządzona jest droga ( połowa szerokości drogi na jednej działce połowa na drugiej) z drogi tej korzystamy wspólnie z sąsiadem "A", ale korzystają z niej także inni sąsiedzi, którzy mieszkają w kolejnych liniach zabudowy od drogi głównej, sąsiedzi ci mają dojazd i ustanowione służebności przez inne działki, ale aby skrócić sobie drogę przejeżdżają przez nasze działki w mojej księdze wieczystej nie ma żadnych wpisów dotyczących służebności. Jakie kroki muszę podjąć, aby sąsiedzi nie korzystali z mojej drogi, zamontowaliśmy znaki zakazu wjazdy, teren prywatny, ale nikt ich nie respektuje."

Odpowiedź prawnika: Ochrona przed przejazdem sąsiada przez działkę

W opisywanej sytuacji, możecie Państwo wystąpić z roszczeniem o ochronę posiadania, albo z roszczeniem o ochronę własności (roszczenie negatoryjne). Roszczenie o ochronę posiadania oparte jest na art. 344 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, posiadaczowi, przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie dalszych naruszeń. Roszczenie posesoryjne nie obejmuje żądań odszkodowawczych, których można dochodzić odrębnie. Kwestie związane z ochroną posiadania zostały szerzej omówione w W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?

Natomiast roszczenie negatoryjne (o ochronę własności) oparte jest na art. 222 § 1, zgodnie z którym przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Ponadto właściciel może się domagać od osób użytkujących drogę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy, na zasadzie art. 224 k.c.

Proszę jednak pamiętać, że domagając się ochrony, powinni Państwo posiadać dowody potwierdzające dokonywanie naruszeń.

Jeżeli chodzi natomiast o działania pozaprawne to możemy doradzić postawienie szlabanu (o ile jest taka możliwość) i zamknięcie go w taki sposób, by tylko osoby uprawnione miały możliwość otwarcia tego szlabanu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Sebastian 2013-10-04 20:00:45

    A co z pozaprawnymi sposobami zabezpieczania drogi prywatnej typu deski z gwoździami? Niedawno nadziałem się na taki gwóźdź przejeżdżając przez prywatny grunt , co mówi prawo o zabezpieczaniu własności prywatnej?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika