Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W opisywanej sytuacji, możecie Państwo wystąpić z roszczeniem o ochronę posiadania, albo z roszczeniem o ochronę własności (roszczenie negatoryjne). Roszczenie o ochronę posiadania oparte jest na art. 344 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, posiadaczowi, przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie dalszych naruszeń. Roszczenie posesoryjne nie obejmuje żądań odszkodowawczych, których można dochodzić odrębnie. Kwestie związane z ochroną posiadania zostały szerzej omówione w W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?
Natomiast roszczenie negatoryjne (o ochronę własności) oparte jest na art. 222 § 1, zgodnie z którym przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Ponadto właściciel może się domagać od osób użytkujących drogę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy, na zasadzie art. 224 k.c.
Proszę jednak pamiętać, że domagając się ochrony, powinni Państwo posiadać dowody potwierdzające dokonywanie naruszeń.
Jeżeli chodzi natomiast o działania pozaprawne to możemy doradzić postawienie szlabanu (o ile jest taka możliwość) i zamknięcie go w taki sposób, by tylko osoby uprawnione miały możliwość otwarcia tego szlabanu.