Podział guoad usum a rozliczenia współwłaścicieli z tytułu pobieranego czynszu najmu

Pytanie:

"Czy uzgodnienie współwłaścicieli, że każdy z nich będzie pobierał czynsz najmu od innego lokalu, jest umową podziału do korzystania (quoad usum) i tym samym każdemu z nich przysługuje ochrona posesoryjna względem drugiego współwłaściciela, który zajął ten lokal po opuszczeniu go przez dotychczasowego najemcę?"

Odpowiedź prawnika: Podział guoad usum a rozliczenia współwłaścicieli z tytułu pobieranego czynszu najmu

Nie każda umowa ustalająca pewne zasady zarządu należy do kategorii umów o podział do korzystania. Uzgodnienie przez współwłaścicieli, że każdy z nich będzie pobierał czynsz od innego lokalu, a nawet od części składowych poszczególnych lokali, nie oznacza podziału quoad usum, lecz jedynie określenie sposobu podziału między współwłaścicieli dochodu ze wspólnej nieruchomości. W związku z tym współwłaściciel, który pobiera czynsz od danego lokalu, nie jest jego wyłącznym posiadaczem, a zatem nie może żądać ochrony posesoryjnej względem drugiego współwłaściciela, który zajął ten lokal po opuszczeniu go przez dotychczasowego najemcę (orz. SN z 29 grudnia 1967 r. III CRN 306/67 lexPolonica nr 296533, OSNCP 12/68, poz. 215) – tak Stanisław Rudnicki w: Rudnicki Stanisław, Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 560.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika