Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Stosownie do art. 38 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej okres, na jaki jest przyznawany zasiłek okresowy, ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy. Nie zawsze jest to zatem 2 miesiące. W decyzji o przyznaniu zasiłku powinno znajdować się uzasadnienie, dlaczego zasiłek został przyznany na taki, a nie inny okres.
Może Pan ponownie wystąpić o "pomoc jednorazową", a właściwie - o zasiłek celowy. Jak stanowi art. 39 ustawy, zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Proszę jednak pamiętać, że decyzja o przyznaniu zasiłku jest decyzją uznaniową. Organ nie ma obowiązku przyznawania zasiłku.
Od decyzji o przyznaniu Panu zasiłku na dwa miesiące w określonej wysokości może się Pan odwołać, wskazując przyczyny, dla których powinien być on przyznany na dłuższy okres i w większej wysokości. Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Proszę jednak pamiętać, że wysokość zasiłku okresowego jest "sztywna", określana przez ustawę.
Poza zasiłkiem okresowym i celowym organy opieki społecznej mogą przyznać pomoc pieniężną lub pomoc rzeczową na ekonomiczne usamodzielnienie się. Pomoc w formie pieniężnej w celu ekonomicznego usamodzielnienia może być przyznana w formie jednorazowego zasiłku celowego lub nieoprocentowanej pożyczki Warunki udzielenia i spłaty pożyczki oraz jej zabezpieczenie określa się w umowie z gminą. Pomoc w formie rzeczowej w celu ekonomicznego usamodzielnienia następuje przez udostępnienie maszyn i narzędzi pracy stwarzających możliwość zorganizowania własnego warsztatu pracy.