Terminy wypowiedzenia umowy najmu, według przepisów Kodeksu cywilnego
Pytanie:
"Jakie są terminy wypowiedzenia umowy najmu, według przepisów Kodeksu cywilnego?"
Odpowiedź prawnika: Terminy wypowiedzenia umowy najmu, według przepisów Kodeksu cywilnego
Art. 673. § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód. Z kolei w odniesieniu do najmu lokali zastosowanie ma przepis art. 688 kc, zgodnie z którym jeżeli czas najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 6 kwietnia 2000 r., sygn. akt II CKN 264/2000, przepis art. 688 kc ma charakter bezwzględnie obowiązujący, przy czym SN dopuścił tylko możliwość wydłużenia tego terminu w umowie. Przed upływem tego okresu umowa mogłaby być rozwiązana na mocy porozumienia obu stron.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?