Umowa między sąsiadami

Pytanie:

Mieszkam w szeregowcu - w segmencie skrajnym, tj. mam wspólną ścianę tylko z jednym sąsiadem. Obok, w tej samej linii zabudowy, w odległości 9,2 m znajduje się kolejny szeregowiec. Działka pomiędzy budynkami stanowi moją własność. Ściana boczna sąsiedniego szeregowca zbudowana jest bezpośrednio przy granicy mojej działki i ma 1 niewielkie okno (oświetlające przedpokój). Planuję rozbudowę mojego segmentu. Nową część mojego budynku planuję zbudować w odległości 1,5 m od ściany bocznej sąsiedniego szeregowca. Zakładam, że mam szansę na uzyskanie pozwolenia na budowę w takiej odległości, gdyż moja działka jest wąska (9,2 m). Jednocześnie spodziewam się sprzeciwu sąsiada (zasłonię mu dopływ światła do okna w przedpokoju). Ostatnio dowiedziałam się nieoficjalnie, że sąsiad chciałby ocieplić swój budynek na zewnątrz, łącznie ze ścianą zbudowaną w granicy mojej działki. Zobaczyłam więc szansę na \'handel wymienny\' - chętnie zgodzę się np. na odsprzedaż małego fragmentu mojej działki (grubość warstwy ocieplenia), w zamian za zgodę sąsiada na rozbudowę mojego budynku w odległości 1,5 m od jego ściany. Czy w świetle prawa jest możliwe skuteczne sformułowanie i zawarcie tego rodzaju umowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Co do zasady w polskim prawie obowiązuje zasada swobody umów. Zgodnie bowiem z przepisem art. 3531 kc strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Oznacza to, że zawarta umowa musi odpowiadać wymogom prawa.

Wskazać w tym miejscu trzeba na wymogi prawa budowlanego, w tym rygory przewidziane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r.  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 nr 75 poz. 690). Zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia:

Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy, 

2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy. 

2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ponadto, wskazać trzeba, że umowa, której przedmiotem jest przeniesienie własności nieruchomości, która pod rygorem nieważności winna być zawarta w formie aktu notarialnego, nie może być zawarta pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. (Art. 157. § 1 kc) Umowa sprzedaży fragmentu działki pod warunkiem wyrażenia zgody sąsiada na rozbudowę domu będzie więc nieważna.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: