Warunek i umowa przedwstępna

Pytanie:

"Proszę o opisanie specyfiki umowy warunkowej sprzedaży - w jakich okolicznościach jest stosowana - oraz umowy przedwstępnej wraz ze skutkami dla stron transakcji."

Odpowiedź prawnika: Warunek i umowa przedwstępna

Warunek w umowie cywilnoprawnej, może mieć skutek zawieszający bądź rozwiązujący. Umowa zawarta pod warunkiem rozwiązującym przestaje wiązać z momentem spełnienia się warunku. Istotą warunku jest zdarzenie przyszłe i niepewne. Ziszczenie się warunku nie ma mocy wstecznej, chyba że inaczej zastrzeżono. Warunkowo uprawniony może wykonywać wszelkie czynności, które zmierzają do zachowania jego prawa. Warunek niemożliwy, jak również warunek przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, gdy jest zawieszający; uważa się za nie zastrzeżony, gdy jest rozwiązujący. Trudno wymienić okoliczności w jakich zawierana jest umowa warunkowa sprzedaży. Może to być prawie każda sytuacja i zastrzeżenie warunku zależy od woli stron. Można wyobrazić sobie wiele takich umów, np.: umowa sprzedaży samochodu, dochodząca do skutku pod warunkiem przeprowadzenia badań diagnostycznych pojazdu świadczących o jego zdatności do użytku. Warto jednak zauważyć, że nie może być przeniesiona z zastrzeżeniem warunku ani terminu własność nieruchomości.

O umowie przedwstępnej i możliwych skutkach tej umowy, przeczyta Pan w artykule:

Umowa przedwstępna – kiedy i jak ją zawrzeć?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika