Warunek i umowa przedwstępna

Pytanie:

Proszę o opisanie specyfiki umowy warunkowej sprzedaży - w jakich okolicznościach jest stosowana - oraz umowy przedwstępnej wraz ze skutkami dla stron transakcji.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Warunek w umowie cywilnoprawnej, może mieć skutek zawieszający bądź rozwiązujący. Umowa zawarta pod warunkiem rozwiązującym przestaje wiązać z momentem spełnienia się warunku. Istotą warunku jest zdarzenie przyszłe i niepewne. Ziszczenie się warunku nie ma mocy wstecznej, chyba że inaczej zastrzeżono. Warunkowo uprawniony może wykonywać wszelkie czynności, które zmierzają do zachowania jego prawa. Warunek niemożliwy, jak również warunek przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, gdy jest zawieszający; uważa się za nie zastrzeżony, gdy jest rozwiązujący. Trudno wymienić okoliczności w jakich zawierana jest umowa warunkowa sprzedaży. Może to być prawie każda sytuacja i zastrzeżenie warunku zależy od woli stron. Można wyobrazić sobie wiele takich umów, np.: umowa sprzedaży samochodu, dochodząca do skutku pod warunkiem przeprowadzenia badań diagnostycznych pojazdu świadczących o jego zdatności do użytku. Warto jednak zauważyć, że nie może być przeniesiona z zastrzeżeniem warunku ani terminu własność nieruchomości.

O umowie przedwstępnej i możliwych skutkach tej umowy, przeczyta Pan w artykule:

Umowa przedwstępna – kiedy i jak ją zawrzeć?

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.2.2011

  Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć

  Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości. Jeśli strony nie są jeszcze gotowe do (...)

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 29.1.2010

  Rodzaje umów deweloperskich spotykanych w obrocie

  W niniejszym artykule omówione zostały poszczególne rodzaje umów, zwanych potocznie umowami deweloperskimi. Przykładowo do tej grupy należą umowy deweloperskie w ścisłym tego (...)

 • 25.11.2018

  Umowa w sprawie Brexitu

  Podczas nadzwyczajnego szczytu UE przywódcy państw i rządów 27 krajów członkowskich UE, wraz z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, zatwierdzili umowę o wystąpieniu Wielkiej (...)

 • 28.8.2012

  Czy można odzyskać wpłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

  Zgodnie z art. 3 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) obowiązek podatkowy, w zakresie omawianego podatku, powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej. „Dokonania” (...)